هتل جهانگردی نگین دشتستان

آدرس: برازجان - میدان شهید گنجی

هتل برازجان - دشتستان

هتل برازجان - دشتستان

ادامه عکس در ادامه مطلب

 


برچسب‌ها: هتل نگین برازجان, هتل برازجان, هتل در برازجان, هتل در دشتستان, دشتستان بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۳ | 4:5 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

میرزامحمد خان برازجانی ملقب به غضنفر السلطنه دشتستانی
شهید میرزامحمدخان برازجانی ملقب به غضنفر السلطنه دشتستانی دلاور مرد و شیر دل دشتستان در سال 1252 شمسی در محله قلعه برازجان متولد گردید. تنها برادر وی میرزا محمود خان نام داشت. پرورش میرزامحمد ومیرزامحمود با نظارت مستقیم پدرشان ، میرزا حسین خان انجام میشد.

میرزامحمدخان برازجانی ملقب به غضنفر السلطنه

تحصیلات: تحصیلات فارسی و عربی آنان در مکتب خانه محل و در محضر علمای برازجان بود ، پس از این مقدمات ، میرزامحمدخاب برای تکمیل علم صرف و نحو و فقه و اصول به شیراز رفت و نزد ادیب برجسته و واعظ وارسته حجه الاسلام والمسلمین مرحوم مغفور آقا سید ابو الحسن ریاضی فرا گرفت که شاید موانست و همنشینی با همین روحانی طراز اول منطقه باعث شد تا همراه با یادگیری علوم و فنون زمان خود پای بند و متعهد به خاندان طهارت و عصمت باشد. در این موقع او جوانی برونمند و عاشق و طالب علم آموزی و پیشقدم در فراگیری در فرا گیری دروس بود. او با هوش سرشاری که داشت ، مراتب علوم حوزه ای را نزد مرحوم حجه الاسلام آقاشیخ مرتضی محلاتی آموخت. ازاین لحاظ فردی فرهنگ دوست و متدین و صاحب قریحه سرودن اشعار بار آمد، احاطه وی در ادبیات عرب و اندیشه تابناکش از او شاعری خوش قریحه و سخنوری برجسته ساخت تا در صحنه علم و سیاست ، تعهد و دیانت ، جنگاوری و شجاعت سرآمد اقران و امثال گردد. به طوری که میگویند اشعار فراوانی که همگی پند آمیز و حاوی افکار پاک وی بود ، افسوس که دست تطاول ایام و غارت مایملک او در جریان جنگ و گریز ها و پناه وی و خانواده اش به کوهستان ، دیوان اشعارش را پرپرکرد.

دو باب مسجد:یکی به نام جنت در برازجان و دیگری در روستای محمدآباد رابنا نهاد،مادر ایشان نیز بانی مسجد قلعه بود.

میرزا محمد خان رامیتوان بنیانگذار فرهنگ ومدرسه جدید نام برد ، وی در سال 1294شمسی اولین مدرسه با مدیریت و آموزگاری آقای شیخ مهدی کازرونی در شهر برازجان دایر نمود.وشخصا حقوق معلم و سایر مخارج آن را می پرداخت و این مدرسه جنبه عمومی داشت.


برچسب‌ها: میرزا محمدخان برازجانی, شهید میرزامحمدخان برازجانی, غضنفر السلطنه دشتستانی, برازجان, دشتستان

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۳ شهریور۱۳۹۲ | 1:48 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
زیارت، روستایی است از توابع بخش مرکزی در شهرستان دشتستان استان بوشهر ایران.

این روستا در فاصله 15 کیلومتری غرب شهر برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) و 65 کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر (مرکز استان بوشهر) واقع شده است. این روستا مرکز دهستان زیارت می باشد.

روستاهای دهستان زیارت عبارتند از: زیارت، بنارآبشیرین، دهنو، کلل، عیسوند، صفی آباد، چاه عربی، چاه خانی، جرافی، گزبلند و جیمه.

زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای دشتستان می باشد. مکان روستا در گذر تاریخ چندین بار در شعاع چند کیلومتری روستای کنونی جابجا شده است. قدیمی ترین اثر قابل توجه که در روستای کنونی بدست آمده یک سنگ قبر مکعبی شکل و یکدست است که متعلق به فرزند امامزاده علاءالدین منصور از نوادگان امام موسی کاظم (ع) مربوط به قرن هفتم هجری قمری میباشد. بقعه امامزاده منصور که دارای گنبد میباشد و دارای سبک معماری تیموری یا سمرقندی و مربوط به قرن هفتم هجری قمری است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از زیارتگاههای مهم دشتستان میباشد. بعد از آمدن علاء الدین منصور در دوره خلفای عباسی به این روستا که آن زمان قلعه خشتی نامیده میشده نام روستا به زیارت تغییر می یابد. چرا که افراد از مناطق مختلف برای زیارت آن بزرگوار به این روستا می آمده‌اند.

مردم روستا در سده های مختلف از مناطق مختلف استان کنونی بوشهر و استاهای فارس، خوزستان و حتی بحرین و عراق و شبه جزیره عربستان به این روستا مهاجرت نموده‌اند و امروزه همه آنها به گویش دشتستانی صحبت می نمایند.

این روستا دارای فرهنگ تعزیه خوانی سنتی با قدمتی بیش از 250 سال می باشد. این روستا دارای 12 شهید و ده ها جانباز دوران جنگ تحمیلی می باشد. شغل اصلی مردم دامداری و کشاورزی می باشد.

این روستا دارای بانک صادرات و پست بانک و نیز اداره آب و مخابرات دیجیتال، پست، و نیز تعداد 3 مسجد و 3 حسینیه و نیز 5 مدرسه شامل دبستان، راهنمایی و دبیرستان پسرانه و دخترانه می باشد ضمنا تعداد 3 نانوایی و 15 سوپری و ترباری و نیز پاسگاه انتظامی و پایگاه بسیج و پایگاه امداد جاده ای حلال احمر می باشد. در این روستا جایگاه تعویض روغن و پنچرگیری نیز در 3 مورد وجود دارد. این روستا دارای شرکت تعاونی روستایی نیز می باشد. و همچنین دارای مجتمع پرواربندی با تعداد بیشاز 120 قطعه در حال تولید می باشند.


برچسب‌ها: روستای زیارت, زیارت شهرستان دشتستان, روستای استان بوشهر, دشتستان بزرگ

تاريخ : دوشنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۲ | 12:32 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
از بین 50 کاندیدای نهایی شورای شهر برازجان، افراد زیر به عنوان اعضاء اصلی انتخاب شدند:

1. سیده خدیجه حسینی  با  17414 رای

2. مرتضی نیکجو با 8814 رای

3. هادی کفاش با 8614 رای

4. مرتضی قدوسی فرد با 7459 رای

5. سعید اسماعیلی با 6179 رای

6. بهادر قائدی برازجانی با 5935 رای

7. اسماعیل ناخائی با 5743 رای

8. محمد تقی گرمسیری با 5343 رای

9. قیصر ترک زاده با 5282 رای

 

اعضاء علی البدل شورا برازجان نیز به ترتیب آراء به شرح زیر می باشند:

10. سهیلا محمدخانی با  5166 رای

11.سید اصغر طالبی با  5012 رای

12. مسیب غریب زاده با  4981 رای

13.عباس دهقانی کمارنجی با  4933 رای


از بین 12 کاندید شورای اسلامی شهر سعدآباد افراد زیر با این تعدادآراء برگزیده شدند:


حسین ملاحان با 1769 رای

اسماعیل تقوی با 1483 رای

جهانگیر وطن خواه با 1471 رای

حسین زراعت پیشه با 1364 رای

محمد قلی زاده با 1358 رای

 

همچنین از بین 9 نفر کاندید شورای شهر دالکی افراد زیر با این تعداد آراء به عنوان اعضای اصلی شورای شهر دالکی مشخص شدند:

محسن طاهری با 1565 رای

حسن بحرینی فرد با 1316 رای

غلامحسین یزدان پناه با 1117 رای

علی مفتخر با 1094 رای

وحید ترکی با 1043 رای

 

گفتنی است در بین 8 نفر کاندید شورای شهر کلمه نیز افراد زیر برگزیده شدند:

محمد عوضی با 751 رای

صادق جوکار با 480 رای

طاهره بهرانی فرد با 432 رای

منصور خرم با 465 رای

حامد صیاد با 406 رای

 

در بین 9نفر کاندید تنگ ارم نیز افراد زیر به ترتیب رتبه های زیر را کسب کرده و عضو چهارمین دوره شورای شهر تنگ ارم شدند:

محمد حمیدی با 910 رای

محمدرضا پاکدامن با 734 رای

بهنام نیک نام با 734 رای

مهدی هاشم زاده با 621 رای

علی ارمی با 605 رای

 

در بین 12 نفر کاندید شورای شهر آبپخش نیز افراد زیر برگزیده شدند:

فرخ عباسی با 4296 رای

حسین عباسی با 3426 رای

مصطفی رضایی با 3175 رای

حسن صمصامی با 2894 رای

حسن فریبرزی با 2734 رای

 

اسامی نهایی منتخبین شورای شهر وحدتیه نیز به قرار زیر میباشد:

کرامت کشاورز با 3872 رای

محمود دایتی با 2521 رای

غلامرضا کاووسی با 2423 رای

مرتضی نجفی با 2133 رای

محمداسماعیل انصاری پور با 2020 رای

 

همچنین از بین 9 نفر کاندید شورای شهر بوشکان منتخبین نهایی نیز افراد زیر می باشند:

صفدر بازدار با 826 رای

کرامت بهادری با 768 رای

عطا رضایی با 648 رای

حمید هاشم پور با 647 رای

خداکرم نوروزی با 636 رای

 

و در نهایت از بین 12 کاندید شورای شهر شبانکاره نیز افراد زیر به عنوان اعضای اصلی شورای شهر شبانکاره انتخاب شدند:

سیدمحسن متمکن با 2301 رای

محمود قاسمی با 1545 رای

حسین رضوانی با 1353 رای

وحید نصرتی مطلق با 1348 رای

محمد دهدشتی با 1210 رای


برچسب‌ها: شورای شهر های دشتستان, برازجان, کلمه, سعدآباد, دالکی

تاريخ : دوشنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۲ | 3:39 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

کمی از تنگ ارم


 تنگ ارم شهری در نزدیکی مرز با استان فارس قرار دارد. این شهر ضمن برخورداری از آب و هوایی نسبتا مناسب، با داشتن مکان‌های تاریخی چندی از جمله آبشار فاریاب، کوه شتری، سد‌های ارم و کوشک اردشیر و گور دختر گردشگران زیادی را جذب می‌نماید. آمار ورود گردشگر در سال ۹۰ بالغ بر ۷۰۰۰ نفر برآورد شده‌است تنگ ارم جغرافیایی کوهستانی با دشت‌های زود بازده کشاورزی و باغات سرسبز دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۸۵۹ متر می‌باشد .و در۸۰کیلومتری برازجان،با مردمی صمیمی و بسیار خون گرم.

از روستاهای اطراف تنگ ارم بعضی مثل پشت پر به خاطر بنای گور دختر،رود فاریاب به خاطر آبشار بسیار زیبایش و خیرک و شکرک به خاطر باغ ها و چشمه هایش محبوبیت خاصی دارند.روستای سوک نیز که شهرت جهانی دارد و عکسهایش را که ببینید متوجه دلیلش میشوید.
روستاهای شهر تنگ ارم عبارتند از : دهرود علیا ، دهرود سفلی ، رودفاریاب ، کمرزرد ، پرجونک ، چهوک ، تنگ فاریاب ، تلخ آب ، بیدو ، کفتارو ، آقامیراحمد ، موردخیر ، سوک ، انارستان ، جميله ، خیرک شکرک ، سنا و بن سنا که همگی دارای مناظر بسیار زیبا ودل انگیزی در ایام نوروز می باشد که مسافران عزیز می توانند در جنوب کشور ، " شمال کشور" را شاهد باشند .

مسافرین عزیز با آمدن به شهر تنگ ارم وطی مسافت چند کیلومتر می توانند از گور دختر نیز بازدید نمایند . بنای گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد ( مشهد مرغاب ) است در شرق جاده برازجان- کازرون در منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی‌گردد.منبع:http://abbasrasti.blogfa.com

گور دختر

برچسب‌ها: کمی از تنگ ارم, تنگ ارم کجاست, دشتستان کبیر, گور دختر, مناطق دیدنی دشتستان

تاريخ : سه شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۲ | 16:32 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

تاريخچه:
وحدتيه شهري کوچک از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر در جنوب ايران است. که حدود 90 کيلومتر با شهر بوشهر-ايران) فاصله دارد. وحدتيه در بخش سعدآباد شهرستان دشتستان واقع است. که در فاصله 28 کيلومتري مرکز شهرستان دشتستان (برازجان) قرار دارد. اين شهر از پيوستن دو روستا به نامهاي ((مزارعي)) و ((بي براء)) در سال 1379 به شهري کوچک تبديل شده ‌است. که دليل نامگذاري آن نيز اتحاد و بهم چسبيدن اين دو روستا است. در ضمن بزرگ‌ترين روستاي استان نيز قبل از شهر شدن به‌شمار مي‌رفته است.
 قبل از انقلاب اسلامي ايران هر يک از روستاها که فاصله شايد يک يا دو کيلومتري با هم داشتند از هم تفکيک بودند که مرز ما بين آنها يک دره بود که هم اکنون به مهمترين مکان تجاري شهر تبديل شده است. هم اکنون روستاهايي مثل سرقنات- تلسرکوب و اسلام آباد نيز از توابع اين شهر به حساب مي‌آيد. اين شهر ما بين راه شيراز و برازجان قرار دارد و از سراهي پمپ بنزين دالکي مي‌توان به‌طرف آن شهر رفت.

برای دانستن هرچه بیشتردرباره شهر وحدتیه به ادامه مطلب بروید


برچسب‌ها: وحدتیه, برازجان, ابشار شول, دشتستان بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۸ فروردین۱۳۹۲ | 11:38 | نویسنده : ميلاد |

اماکن طبیعی - دشتستان:


رودخانه دالكي‌ - برازجان‌: اين‌ رود از ارتفاعات‌ دشت‌ ارژن‌ در غرب‌ شيراز سرچشمه‌ مي‌گيرد و پس‌ از دريافت‌ آب‌ رودخانه‌هاي‌ سرخون‌ و شيرين‌ رود و اتصال‌ به‌ رودخانه‌ شاپور در نزديكي‌ روستاي‌ رمله‌ به‌ خليج فارس مي‌ريزد. رود دالكي‌ بويژه‌ در قسمت‌هاي‌ شمالي برازجان باغات ‌، نخلستان‌ها و كشتزارهاي‌ وسيعي‌ را مشروب‌ مي‌سازد. سد شبانكاره‌ در نزديكي‌ بخش‌ سعدآباد بر روي‌ اين‌ رودخانه‌ احداث‌ شده‌ است‌. اطراف‌ سد و پوشش‌گياهي‌ بخش‌ شمالي‌ رودخانه‌ ، امكانات‌ لازم‌ را جهت‌ بهره‌برداري‌ تفرجي‌ و گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ مردم‌ و گردشگران‌ را فراهم‌ آورده‌ است‌.

آبگرم‌ برازجان‌ - برازجان‌: اين‌ چشمه‌ در 12 كيلومتري‌ مسير جاده‌ برازجان به کازرون و در فاصله‌ 6 كيلومتري ‌جنوب‌ روستاي‌ دالكي‌ قرار دارد و داراي‌ خواص‌ درماني‌ براي‌ بيماريهاي‌ پوستي‌ است‌.

آب‌گرم‌ دالكي‌ - برازجان‌: آبگرم‌ دالكي‌ در 18 كيلومتري‌ شهر برازجان به‌ سمت‌ کازرون ، بين‌ روستاي‌ دالكي‌ و شهر برازجان‌ قراردارد. آبدهي‌ اين‌ چشمه ‌، 18 ليتر در ثانيه‌ و از خواص‌ درماني‌ برخوردار است‌. آب‌ اين‌ چشمه‌ دررديف‌ آب‌هاي‌ سولفات‌ كلسيم ‌، كلرور سديم‌ و گوگردي‌ داراي‌ منيزيم‌ گرم‌ است‌.

آبگرم‌ خانيك‌ يک و دو - برازجان‌: اين‌ چشمه‌ها در يك‌ كيلومتري‌ روستاي‌ خانيك‌ در منطقه‌ برازجان‌ قرار دارند و ازخواص‌ درماني‌ قابل‌ توجهي‌ نيز برخوردار هستند. آب‌ آنها در رديف‌ آب‌هاي‌ سولفات‌ كلسيم‌ همراه‌ با منيزيم‌ و كلرور سديم‌ ولرم‌ است‌.

شكارگاه‌ كوه‌ سياه ‌ - دشتستان: اين‌ شكارگاه‌ در 83 كيلومتري‌ جنوب‌ شرقي‌ برازجان با ارتفاع‌ 1691 متر از سطح‌ دريا قراردارد و محل‌ قشلاق‌ عشاير منطقه‌ است‌. در حدود 7 هزار رأس‌ كل ‌، بز ، قوچ‌ و ميش‌ وحشي‌ در اين‌ شكارگاه ‌زندگي‌ مي‌كنند. در اين‌ منطقه‌ با اخذ پروانه ‌، امكان‌ شكار در فصول‌ معيني‌ وجود دارد.

منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ تالاب‌ حله‌ - دشتستان: اين‌ منطقه‌ در محل‌ تلاقي‌ دو رودخانه‌ شاپور و دالکي قرار گرفته‌ و محل‌ زيست ‌انواع‌ پرنده‌ آبزي‌ مهاجر است‌. اين‌ تالاب‌ يكي‌ از تالاب‌هاي‌ نمونه‌ در سراسر جنوب‌ ايران‌ است‌.


برچسب‌ها: اماکن طبیعی, دشتستان, منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ تالاب‌ حله‌, شكارگاه‌ كوه‌ سياه ‌, آبگرم‌ خانيك‌ يک و دو

تاريخ : پنجشنبه ۸ فروردین۱۳۹۲ | 3:30 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

قالی بافی در دشتستان

از دیگر صنایع دستی که از گذشته تا کنون در گوشه و کنار دشتستان رواج داشته است صنعت قالی بافی میباشد. صنعت فرش یکی از معدود صنایعی است که به واسطه قدمت و ریشه دار بودن,ضمن بکارگیری جمعیت کثیری بخصوص در روستاها,مشاغل جنبی فراوانی را ایجاد میکند.اشتغال به این صنعت برخلاف بسیاری از رشته های صنعتی به سرمایه گذاری در مقیاسی وسیع نیاز ندارد و میتواند با پرکردن اوقات فراغت روستاییان ورشد درآمد انان تا حدودی در کاهش مهاجرت روستاییان به شهر نیز موثر واقع شود.صنعت قالی بافی در بعضی از مناطق دشتستان مخصوصا نواحی کوهستانی که از قدیم الایام در ان دامداری رایج و به پشم و مو دسترسی داشته اند رواج کامل دارد. در این مناطق بیشتر زنان به تهیه و بافت قالی مشغولند.قالی هایی که در این کارگاه ها بافته میشود دارای نقشه و طرح های شکسته هندسی به نام های کله اسبی,وزیر مخصوص,نقر,یکسرناظم و دو سرناظم است.ضمنا شیوه بافی قالی در دشتستان به صورت ترکی بافی و دو پوده است که بر روی دارهای افقی بافته میشود.

مهمترین مراکز بافت و تهیه قالی در دشتستان روستاهای

 تنگ ارم 

            تنگ زرد

                        بوشکان

                                  خون

                                         کلمه

                                               طلحه

                                                       دهرود 

                                                               و پرچونک است.

در روستاهای فوق الذکر کارگاه های متعدد قالی بافی دائر است که در آنها زنان قالی باف با هنرمندی خاصی به تهیه قالی اشتغال دارند.

در سال های اخیر کارگاه های قالی بافی دیگری نیز در شهر های وحدتیه – شبانکاره و روستای خلیفه ای دائر گردیده است. برچسب‌ها: قالی بافی در دشتستان, صنایع دستی, کلمه, طلحه, دشتستان بزرگ

تاريخ : شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۱ | 13:42 | نویسنده : ميلاد |

حصیر بافی در دشتستان


حصیربافی در دشتستان به دلیل فراوانی برگ و الیاف درخت خرما از رونق خاصی برخوردار است.هرچند امروزه رفته رفته حصیر هایی از جنس برگ درخت خرما جای خود را به حصیرهای از جنس الیاف مصنوعی داده است.

"تک" مهمترین محصول حصیری دشتستان و حتی استان بوشهر است که از نظر اقتصاد "خود مصرفی "اهمیت ویژه ای دارد.چون این محصول در گذشته در امارات عربی متحده دارای بازار مناسبی بوده است و برای پوشش سقف کپرهای روستایی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

نوع دیگری از فرش های حصیری که نقش موثری در اقتصاد روستاها دارد فرش حصیری شبیه به گلیم است که با ساقه گیاهان خودرو شبیه به ساقه گندم بافته میشود.

سایر محصولات حصیری که در روستاهای دشتستان تولید میشود,عبارتمند از :

1-زنبیل حصیری

2-تویزه(دارای قالبی دایره ای شکل به قطر 70cmاست و بیشتر به عنوانجای نگهداری نان و هم در گذشته به جای سفره از ان استفاده میکردند.)

3-کراخه(ظرف مناسبی برای نگهداری گندم ,جو وسایر حبوبات و غلات است.)

4-پستک(ظرف سینی مانند است و برای پاک کردن گندم مورد استفاده قرار میگیرد.)

5-کنده(جای نگهداری میوه است)

6-چاکان(سبدی برای جمع اوری خرما است و به عنوان کفه ترازو نیز مورد استفاده قرار میگیرد.)

7-بادبزن دستی

8-زیر داغی حصیری

9-کلاه حصیریبرچسب‌ها: حصیر بافی در دشتستان, درخت خرما, دشتستان, حصیر

تاريخ : شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۱ | 13:35 | نویسنده : ميلاد |
قالی بافی در دشتستان

از دیگر صنایع دستی که از گذشته تا کنون در گوشه و کنار دشتستان رواج داشته است صنعت قالی بافی میباشد. صنعت فرش یکی از معدود صنایعی است که به واسطه قدمت و ریشه دار بودن,ضمن بکارگیری جمعیت کثیری بخصوص در روستاها,مشاغل جنبی فراوانی را ایجاد میکند.اشتغال به این صنعت برخلاف بسیاری از رشته های صنعتی به سرمایه گذاری در مقیاسی وسیع نیاز ندارد و میتواند با پرکردن اوقات فراغت روستاییان ورشد درآمد انان تا حدودی در کاهش مهاجرت روستاییان به شهر نیز موثر واقع شود.صنعت قالی بافی در بعضی از مناطق دشتستان مخصوصا نواحی کوهستانی که از قدیم الایام در ان دامداری رایج و به پشم و مو دسترسی داشته اند رواج کامل دارد. در این مناطق بیشتر زنان به تهیه و بافت قالی مشغولند.قالی هایی که در این کارگاه ها بافته میشود دارای نقشه و طرح های شکسته هندسی به نام های کله اسبی,وزیر مخصوص,نقر,یکسرناظم و دو سرناظم است.ضمنا شیوه بافی قالی در دشتستان به صورت ترکی بافی و دو پوده است که بر روی دارهای افقی بافته میشود.

مهمترین مراکز بافت و تهیه قالی در دشتستان روستاهای

 تنگ ارم

            تنگ زرد

                        بوشکان

                                  خون

                                         کلمه

                                               طلحه

                                                       دهرود

                                                               و پرچونک است.

در روستاهای فوق الذکر کارگاه های متعدد قالی بافی دائر است که در آنها زنان قالی باف با هنرمندی خاصی به تهیه قالی اشتغال دارند.

در سال های اخیر کارگاه های قالی بافی دیگری نیز در شهر های وحدتیه – شبانکاره و روستای خلیفه ای دائر گردیده است.


برچسب‌ها: قالی بافی در دشتستان, صنایع دستی, کلمه, طلحه, دشتستان بزرگ

تاريخ : شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۱ | 6:10 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

جنگ خوشاب

ین نقاشی توسط یک نقاش انگلیسی از جنگ خوشاب برداشته شده است                                                           

 

جنگ خوشاب نبردی است که در هشتم فوریه ۱۸۵۷ میلادی بین سپاه ایران به فرماندهی شجاع‌الملک، حاکم وقت ایالت فارس و سپاه بریتانیا به فرماندهی ژنرال اترام در چند کیلومتری برازجان در نزدیکی روستای خوشاب اتفاق افتاد و به شکست نیروهای ایرانی منجر شد. این جنگ پس از واقعه هرات و با اشغال جزیره خارگ و بندر بوشهر در دسامبر ۱۸۵۶ رخ داد.

  • منبع مطلب بالا کتاب جنگ ایران و انگلیس در سال ۱۸۵۶، ترجمه حسن زنگنه، بوشهر، انتشارات شروع، ۱۳۸۷.می باشد.

 

  •  

زمان

۸ فوریه ۱۸۵۷

مکان

روستای خوشاب، نزدیک برازجان

نتیجه

پیروزی ارتش بریتانیا

جنگندگان

سپاه ایران

ارتش بریتانیا

فرماندهان

شجاع‌الملک

ژنرال اترام

نیروها

۷،۰۰۰ تن

۴،۶۰۰ تن

تلفات

۷۰۰ تن، ۱۰۰ اسیر

۱۹ تن، ۶۴ زخمی

  •  

·         این جنگ در 8 کیلومتری شهر برازجان در کنار اتوبان فعلی بوشهر برازجان و در روستای خوشاب اتفاق افتاد.در این جنگ سنگر دلاوران ایرانی تل بزرگی به نام تل باغ میرزا بوده که امروز مدرسه راهنمایی بر روی ان احداث گردیده است .

·         در این جنگ دلاوران دشتستانی و اهالی روستای خوشاب از خود رشادت های بسیاری نشان دادند

·         که می توان به شهادت مردان بزرگی چون حیدر بیگ خوشابی ومحمد حسن بیگ خوشابی اشاره کرد.


برچسب‌ها: جنگ خوشاب

تاريخ : یکشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۱ | 10:45 | نویسنده : ميلاد |
 

تل خندق

در شمال برازجان، در سمت راست و چپ جاده‌اى که به طرف دالکى مى‌رود، در منطقه گسترده‌ای تپه‌ها و محوطه‌های باستانى وجود دارد که نام «تل خندق» را با خود یدک می‌کشند. در سمت راست جاده، آثار یک قلعه دایره‌اى‌شکل وجود دارد که دیوارهاى بلند دور آن به وضوح دیده می‌شود. دور این قلعه خندقى وجود داشته است که امروزه و بعد از گذشت چند قرن، آثار آن در سمت شرق و جنوب شرقى آن پیداست . در‌سمت چپ جاده هم آثار فراوانى در تپه‌ها و محوطه‌هاى مسطح وجود دارد. در تمامی این محوطه‌‌‌هاى وسیع آثار زیادى به صورت قطعات سفال قرمزرنگ و خاکسترى ساده و همچنین تعدادى سفال از انواع لعابدار دوره‌ اشکانى پراکنده است. در برخى از این محوطه‌ها، قطعاتى از گدازه‌‌ آهن وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی کارگاه‌هاى ذوب فلز در این محدوده‌ وجود داشته است. یک سنگ آسیاب بزرگ در پاى تپه‌اى افتاده است، حول و حوش این سنگ علاوه بر قطعات ظروف سفالى، قطعاتى از هاون‌هاى سنگى 2 دسته‌ای هم وجود دارد. علاوه بر آن در سطح منطقه‌ برازجان اشیایى شبیه به چیزی که در شوش به عنوان میخ‌هاى تزئینى نامگذارى شده ‌است ، دیده می‌شود. این میخ‌هاى تزئینى حدود ‌۱۷‌سانتى‌متر بلندى دارند. سفال‌هایی که در این محدوده دیده می‌شود، مرغوب بوده و معلوم است به خوبى در کوره پخته شده‌اند. استحکام این سفال‌ها خیلى بیشتر از استحکام سفال‌هاى معمولى است و نسبت به حجم و شکل خود، وزن زیادى دارند. در محوطه‌ باستانى تل خندق علاوه بر دیوارهاى خشتى، دیوارهایى ساخته شده است که مصالح آنها عمدتا از قلوه‌سنگ و ملات گچ مخصوص معمارى دوره‌ ساسانى است. در پیرامون محوطه قلعه‌هایی از آجر شبیه چیزی که در آرامگاه‌هاى دوره‌‌ اشکانى استفاده شده است هم وجود دارد.


برچسب‌ها: تل خندق, معمارى دوره‌ ساسانى, bigdashtestan

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | 11:42 | نویسنده : ميلاد |
محمد رضا بیگ خوشابی
محمد رضا بیگ خوشابی به روایت روزنامه اتحاد جنوب و به قلم ماشااله کازرونی

يكي از سرداران دلاور خطه دشتستان محمد رضا بيگ زيارتي فرزند حاجي بيگ قاسم بيگ يمي باشد. طايفه بيگ ها از نژاد اصيل ايراني هستند كه در مناطق دشتستان از جمله خوشاب ـ گزبلندـ دالكي ـ كلل ـ برازجان ـ عيسوند ـ چاه عربي ـ زيارت ـ دهقايد ـ ده نو ـ چاه خاني و ديگر نقاط پراكنده مي باشند. اين طايفه در طول تاريخ همواره از پيشمرگان دفاع از ايران بوده اند و به ويژه در جنگ هاي سه گانه دلير مردان خطه جنوب با دولت استعماري انگليس در صف مقدم نيروهاي رزمنده ايراني با دشمن نبرد كرده اند. محمدرضا بيگ كدخداي روستاي خوشاب و پدربزرگ خانواده صولتي و عمومي شهسواري ها مي باشد. به خاطر درگيري ها و اختلافات محلي و كشته شدن همسرش از خوشاب مهاجرت و در روستاي زيارت دشتستان ساكن مي شود و به نام زيارتي خوانده مي شود. محمد رضا بيگ دشمن سرسخت انگليس و همواره با نيروهاي انگليس مستقر در بوشهر درگيري داشت به طوري كه انگليسي ها براي دستگيري او جايزه تعيين كرده بودند. جنگ هرات 1273 و فتح آن شهر به دست حسام السلطنه و التيماتوم دولت انگليس به دولت ايران مبني بر تخليه شهر هرات كه در نهايت به تلافي آن انگليس ها بوشهر و خارگ را تصرف و نيروهايشان در بوشهر و خارگ پياده مي شوند و پرچم ايران را از دارالحكومه پايين آورده و پرچم انگليس را بر روي آن بالا مي برند كه اين به معني تجزيه بوشهر و خارگ از ايران و الحاق آن به امپراتوري بريتانيا مي باشد. كاپيتان جونز قبل از آن به دريا بيگي حاكم بوشهر اعلام كرده بود كه ما اتباع بريتانيا را از بوشهر خارج و شما حافظ اموال ما هستيد و دريا بيگي هم پذيرفته بود. روز 21 ربيع الاول همان سال ابتدا سه كشتي جنگي و روز چهارم ربيع الاول 30 كشتي جنگي در خود بوشهر لنگر مي اندازند و مقدار كشتي هاي پشتيباني در نواحي بصره براي خريد غله و علوفه و گوسفند مستقر مي شوند. سردار كل كشتي هاي جنگي انگلستان اترم و سپاه او 2270 توپچي و سرباز انگليس و ايرلندي 3400 سرباز هندي و 3750 نفر سپاه چريك 0/ 1150 سر اسب سواري 450 گاو ارابه كش و 8 كشتي آتش بار بود و از اين ازدحام گويي شهري روي دريا ايجاد شده
( فارس نامه ـ ناسخ التواريخ) و چون ورود اين همه نيروي جنگي به بوشهر سابقه نداشت و حكومت ايران سپاهي براي مقابله فراهم نكرده بود. مگر اين كه محمد علي خان سرتيپ فوجي از دو سر دسته سرباز داشت. محمد علي خان روز پنجم ربيع الثاني همان سال وت مي كند و برادرش رستم خان كفيل سربازها مي شود. دريا بيگي ورود سربازان و كشتي هاي جنگي انگليس را به مويد الدوله خبر مي دهد و او تدارك كارزار را مي بيند. روز هشتم همان ماه محمد قليخان ايلخان قشقائي و برادرزاده او لطفعلي خان با فوج سرباز و هزار نفر سوار قشقائي و چهار اراده توپ روانه برازجان و روستاي نينيزك مي كند و در همان روز شجاع الملك نوري شيرازي با سپاهي از شيراز عازم برازجان و روستاي خوشاب مي شود. باقر خان تنگستاني با 400 نفر تفنگچي آماده كارزار مي گردد روز نهم ربيع الثاني انگليسي ها در هليله بوشهر و خارگ نيرو پياده مي كنند فوج سربازان را نيروهاي انگليس، هندي، سندي و بلوچ تشكيل
مي دادند و 30 ارابه توپ در كنار دريا مستقر و قلعه بهمني را كه محل استقرار نيروهاي ايراني بود به گلوله مي بندند. باقرخان و نيروهايش در قلعه بهمني به كمك نيروهاي ايراني مي باشند. و نيروهاي مردمي به دفاع از مرزهاي آبي بپردازند. قلعه از زمين و دريا زير آتش توپخانه انگليسي ها قرار مي گيرد و پياده نظام دشمن از هليله عازم بهمني و ري شهر مي شود به پيشروي خود ادامه مي دهد. سحرگاهان همان روز به پشت ديوار قلعه مي رسند. نبرد رو ياروي آغاز و باقر خان تنگستاني دلاور ايراني و فرزند رشيدش احمد خان و شيخ حسين چاهكوتاهي دموخ از كثرت نيروهاي دشمن نهراسيدند و مردانه در مقابل لشكر جرار انگليسي ايستادگي و بيش 740 نفر از سربازان دشمن را به هلاكت رساندند و از مدافعين وطن هم 72 نفر از آن جمله احمد خان تنگستاني فرزند رشيد باقرخان كه با رشادت هايش دشمن را به زانو درآورده بود به شهادت مي رسد. توپخانه سنگين انگليسي ها مدافعين را وادار به عقب نشيني مي كند. خبر جنگ رشيد و شهادت احمد خان به محمد رضا بيگ مي رسد. محمد رضا بيگ سوار بر اسب براي ياري رساندن به باقرخان وارد بوشهر مي شود. شهر بوشهر تماما در تصرف و اشغال سربازان انگليسي است دشمن براي دستگيري محمد رضا بيگ جايزه تعيين كرده و او را شناسايي و محاصره مي كنند. محمد رضا بيگ با شجاعت كم نظير از ميان نيروهاي دشمن با جنگ و گريز خود را به طرف ظلم آباد (صلح آباد كنوني) مي رساند. ناگهان متوجه مي شود كه سربازان از سه طرف او را محاصره و تنها راه گريزش زدن به درياست و او يك بار ديگر خاطره حماسي جلال الدين خوارزمشاه سردار بزرگ ايراني را زنده مي كند. تاريخ مي نويسد زماني كه چنگيز خان مغول براي تصرف ايران بزرگ از مغولستان عازم سرحدات ايران در تاجيكستان مي شود و شهرهاي آباد ايران را يكي بعد از ديگري فتح و ويران مي كند. جلال الدين خوارزمشاه براي دفع دشمن به جنگ چنگيز مي رود و بعد از دلاوري هاي سيار دشمن او را به حاشيه رود آمون دريا مي كشاند به اميد اين كه او را دستگير نمايد و يا از پاي درآورد. جلال الدين هنگامي كه خود را در محاصره كامل دشمن مي بيند از رود خروشان سند نمي هراسد و با اسب خود را به دريا مي زند و در ميان حيرت چنگيز درياي خروشان را طي و اسبش او را سالم به آن طرف آمون دريا مي رساند. در اين زمان چنگيز آرزو مي كند كاش چنين پسري داشتم و به تدارك نيروهاي تازه نفس مي پردازد. سردار دشتستاني ما هم از درياي مواج خليج فارس نمي هراسد و اسب خود را به دريا مي زند. اسبش چهار نعل، دريا را طي و در جزيره كوچك عباسك نزديك شيف سم اسبش جدا، ليكن سوار گرد خود را سالم به خشكي مي رساند و دشمن را در ساحل بوشهر به آفرين و تماشا وا مي دارد. محمد رضا بيگ مجددا تدارك حمله به دشمن را فراهم مي كند و اين بار به اتفاق چهار نفر از نزديكانش از جمله محمد حسن بيگ خوشابي وارد بوشهر مي شود. بوشهري كه كاملا در تصرف دشمن غدار است و قهرمانان حماسي دشتستان با وجود قلت به قلب دشمن يورش مي برند و نيروهاي خصم را يكي بعد از ديگري از پاي در مي آورند. آخرالامر محمد حسن بيگ خوشابي زخمي و سه نفر ديگر اسير مي گردد. محمد رضا بيگ با اين كه نيروهاي متعدد به او اصابت كرده باز هم با دلاوري نبرد و فرماندهان انگليسي را از پاي در مي آورد. تا آن جا كه اسبش كشته و محمد رضا بيگ پياده با دشمن تا دندان مسلح به جنگ مي پردازد. تاريخ مي نويسد هنگامي كه تفنگ از دست او مي افتد با شمشير و سر نيزه نيروهاي انگليس را مي كشد و در نهايت بر اثر اصابت 35 گلوله و زخم كاري سردار بزرگ دشتستان از پاي در مي آيد و به شهادت مي رسد و حماسه ماندگار مقاومت را از خود به يادگار مي گذارد. قبر اين رشيد راه عزت و سربلندي ايران به صورت گمنام و مخروبه در روستاي زيارت برازجان قرار دارد و سنگ قبرش در حال متلاشي شدن است. كه جا دارد بنياد شهيد و استانداري بوشهر و فرمانداري دشتستان نسبت به بازسازي قبر اين مجاهد نستوه اقدام و ياد دلداده او را در سالروز شهادتش با شكوه هر چه تمام تر برگزار نمايند. شاعري پس از شهادتش اين شعر را برايش سروده است
عجب شيري ز خوشاب پا گرفته                   به ضرب سيف زيارت جا گرفته

 ببينيد رتبه اولاد حاجي                             كه آب از چشم خصم و شاه گرفته       

  

 


برچسب‌ها: محمد رضا بیگ خوشابی, دشتستان, ماشااله کازرونی, خوشاب

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | 11:11 | نویسنده : ميلاد |

جنوب گردی در 3روز

--------------------------------------------------------------------------------
سرما كه از راه می‌رسد بیرون‌ماندن از خانه سخت می‌شود، چه برسد به این كه كسی بخواهد برنامه سفر هم برای خود بریزد، اما در همین فصلی كه بیشتر افراد از آب و هوای سرد و كوتاهی روزها گله دارند و در مورد این كه نمی‌توانند جایی بروند شكایت می‌كنند، مناطق جنوبی ایران، بهترین مكان برای گردش و تفریح است.
--------------------------------------------------------------------------------

پیشنهاد ما یك مسافرت چندروزه به یكی از شهرهای استان بوشهر است. «دشتستان» همان‌طور كه از نامش پیداست، دشتی است كه در مناطق جنوبی قرار گرفته و در این فصل سال، آنقدر آب و هوای مطبوعی دارد كه 529 سال قبل از میلاد، كوروش را به هوس انداخت تا در این شهر كاخی زمستانی بنا كند، اما حیف كه عمرش به دنیا نبود تا از این كاخ زمستانی بهره ببرد. نخلستان دشتستان

دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران است كه نزدیك به 7 هزار سال قدمت دارد. جایی که در آن می توانید هوای گرم و مرطوب جنوب را نفس بکشید، «قلیه‌ماهی» و «میگوی بندری» بخورید و آفتاب داغ زمستان را تجربه کنید

کجا برویم؟دشتستان در شرق استان بوشهر قرار دارد و از جنوب به شهرستان تنگستان، از مغرب به شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه و در مشرق به استان فارس منتهی می شود. برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهرستان دشتستان 3 روز می‌تواند كافی باشد.

روز اول: از قلعه مشیر‌الملك یا به اصطلاح محلی‌ها، دژ برازجان دیدن كنید كه در شرق میدان امام قرار گرفته و تا مهمانپذیر توحید (اگر محل اقامت‌تان باشد) 100 متر بیشتر فاصله ندارد. طبق آنچه در تاریخ آورده شده قلعه مشیرالملك، كاروانسرایی بوده كه در دوره قاجاریه به فرمان مشیرالملك شیرازی ساخته شد و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش به عنوان یك اثر ملی هم به ثبت رسید.


در جنوب غربی شهر برازجان و در 500 متری ابتدای جاده‌ برازجان ـ بوشهر كاخ كوروش یا چرخاب قرار دارد. كاخ چرخاب یكی از كاخ‌های زمستانی كوروش هخامنشی در شهرستان دشتستان بود كه سال 529 قبل از میلاد مسیح به دستور كوروش ساخته شد ولی با مرگ كوروش ناتمام ماند و فقط ته‌ستون‌های آن بنا شد. حالا هم بعد از 38 سال از كشف این اثر، به دلیل قرارگرفتن زیر آفتاب، باد و باران‌های جنوب كشور و همجواری با زمین‌های كشاورزی در معرض آسیب‌دیدگی است.

بعد از آن در جاده گناوه حركت كنید تا به روستای درودگاه برسید. در مسیر ورودی روستا، رودخانه حله را می‌بینید كه آب شوری دارد، ولی زیبایی خاصی به روستا داده است. در شمال روستا، بین نخلستان‌ها، كاخ بردك سیاه قرار‌گرفته است. این كاخ مربوط به عصر هخامنشی است و بعد از كاخ كوروش بنا شده است.

در مسیر بازگشت، ابتدای شهر برازجان، بازاری قرار دارد كه ساعات پایانی روز می‌توانید از آن خرید كنید. خرما، رطب، خارك، حصیر، ظروف سفالی، قالی، قالیچه، گبه، گلیم، نمد، گیوه، عبا، ملحفه، قبا، ارده، انواع حلوا، رنگینك، گرده و مشتك و انواع نان محلی، چیزهایی هستند كه می‌توانید سوغاتی ببرید.

پل مشیر یكی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است كه در شمال شهر دالكی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالكی قرار دارد كه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی كه كمتر از 2 ساعت در آب نمانید

روز دوم: از شهر برازجان به سمت شیراز راه بیفتید تا بعد از 18 كیلومتر به شهر دالكی برسید. پل مشیر یكی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است كه در شمال شهر دالكی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالكی قرار دارد كه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی كه كمتر از 2 ساعت در آب نمانید. شهر دالكی از شهرهای دشتستان است كه منابع آبی منحصر به فردی دارد.
علاوه بر آبگرم دالكی، یك چشمه گوگردی و یك رود با 215 كیلومتر طول، از این شهر می‌گذرد و باعث شده‌اند نخلستان‌های این شهر حسابی ‌آباد باشند. در شهر دالكی یك حمام قدیمی و بقعه شاهزاده احمد قرار دارد كه بهتر است دیدن آنها را از قلم نیندازید. 20 كیلومتر بعد از شهر دالكی، یك مسیر فرعی در سمت راست جاده قرار دارد. وارد این مسیر كه شوید 15 كیلومتر بعد، به روستای رودفاریاب می‌رسید.


در غرب روستای رودفاریاب، آبشار رودفاریاب قرار دارد كه زبانزد خاص و عام است. فقط حواستان باشد در روستای رودفاریاب خبری از رستوران نیست. بساط ناهارتان را بردارید تا ضمن آن كه تنی به آب می‌زنید و از طبیعت استفاده می‌كنید ناهار هم نوش‌جان كنید.

15 كیلومتر بعد از روستای رودفاریاب «بخش تنگه ارم» قرار دارد. از این تنگه 50 كیلومتر به سمت شمال بروید تا به روستای «پشت پر» برسید. در غرب روستای پشت پر «گور دختر» قرار دارد. گور‌دختر برای مادر یا دختر كوروش هخامنشی است. این اثر تاریخی تقریبا به زیبایی آرامگاه كوروش در استان فارس است. در فاصله 600 ـ 500 متری گور‌دختر، كوشك اردشیر و زندان سلیمان هم قرار دارد كه بد نیست به آنها هم سری بزنید.


روز سوم: پس از صرف صبحانه به سمت شهر سعدآباد كه در 25 كیلومتری برازجان قرار دارد، حركت كنید. كمتر از یك ساعت به سعدآباد می‌رسید كه نخلستان‌های زیبایی دارد و از حاشیه آن رودخانه‌ای به اسم شاپور به طول 230 كیلومتر می‌گذرد. در شمال شهر سعدآباد، رشته‌كوهی است كه مشرف به رودخانه شاپور است.

در ارتفاعات این كوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره‌ای و حجاری‌شده دیده می‌شود كه به این مجموعه بسیار زیبا «غار چهل‌خانه» می‌گویند. غار چهل‌خانه مهم‌ترین اثر باستانی دشتستان است.‌ چهل خانه سعد آباد

یكی دو كیلومتر بعد از سعدآباد، سمت چپ جاده، روستای زیراه قرار گرفته است. در غرب روستای زیراه، آبشار زیراه خودنمایی می‌كند. در همان جاده یك كیلومتر بعد از روستای زیراه، روستای شول قرار گرفته كه در غرب آن یك آبشار به اسم آبشار شول وجود دارد.

می توانید از مسیر جاده گناوه به سمت شهر شبانكاره بروید، در مركز شبانكاره، قلعه خشتی ملك منصورخان شبانكاره‌ای قرار دارد كه از آثار دوره قاجاریه است. در 10 كیلومتری شرق شهر شبانكاره، سد شهید رئیسعلی قرار دارد كه خوردن یك لیوان چای بعدازظهر در مجاورت آن خستگی یك روز شلوغ و پربازدید را از تن‌تان بیرون می‌كند. در مسیر برگشتن می‌توانید از كمربندی شهر آبپخش عبور كنید و از نخلستان‌های همان‌جا، سوغاتی‌‌هایی مثل خرما، ارده، شیر،خرما و... تهیه كنید.


برچسب‌ها: جنوب گردی در 3روز, استان بوشهر, كاخ زمستانی, قلعه مشیر‌الملك

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | 10:29 | نویسنده : ميلاد |

اماکن طبیعی - دشتستان:

رودخانه دالكي‌ - برازجان‌: اين‌ رود از ارتفاعات‌ دشت‌ ارژن‌ در غرب‌ شيراز سرچشمه‌ مي‌گيرد و پس‌ از دريافت‌ آب‌ رودخانه‌هاي‌ سرخون‌ و شيرين‌ رود و اتصال‌ به‌ رودخانه‌ شاپور در نزديكي‌ روستاي‌ رمله‌ به‌ خليج فارس مي‌ريزد. رود دالكي‌ بويژه‌ در قسمت‌هاي‌ شمالي برازجان باغات ‌، نخلستان‌ها و كشتزارهاي‌ وسيعي‌ را مشروب‌ مي‌سازد. سد شبانكاره‌ در نزديكي‌ بخش‌ سعدآباد بر روي‌ اين‌ رودخانه‌ احداث‌ شده‌ است‌. اطراف‌ سد و پوشش‌گياهي‌ بخش‌ شمالي‌ رودخانه‌ ، امكانات‌ لازم‌ را جهت‌ بهره‌برداري‌ تفرجي‌ و گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ مردم‌ و گردشگران‌ را فراهم‌ آورده‌ است‌.

آبگرم‌ برازجان‌ - برازجان‌: اين‌ چشمه‌ در 12 كيلومتري‌ مسير جاده‌ برازجان به کازرون و در فاصله‌ 6 كيلومتري ‌جنوب‌ روستاي‌ دالكي‌ قرار دارد و داراي‌ خواص‌ درماني‌ براي‌ بيماريهاي‌ پوستي‌ است‌.

آب‌گرم‌ دالكي‌ - برازجان‌: آبگرم‌ دالكي‌ در 18 كيلومتري‌ شهر برازجان به‌ سمت‌ کازرون ، بين‌ روستاي‌ دالكي‌ و شهر برازجان‌ قراردارد. آبدهي‌ اين‌ چشمه ‌، 18 ليتر در ثانيه‌ و از خواص‌ درماني‌ برخوردار است‌. آب‌ اين‌ چشمه‌ دررديف‌ آب‌هاي‌ سولفات‌ كلسيم ‌، كلرور سديم‌ و گوگردي‌ داراي‌ منيزيم‌ گرم‌ است‌.

آبگرم‌ خانيك‌ يک و دو - برازجان‌: اين‌ چشمه‌ها در يك‌ كيلومتري‌ روستاي‌ خانيك‌ در منطقه‌ برازجان‌ قرار دارند و ازخواص‌ درماني‌ قابل‌ توجهي‌ نيز برخوردار هستند. آب‌ آنها در رديف‌ آب‌هاي‌ سولفات‌ كلسيم‌ همراه‌ با منيزيم‌ و كلرور سديم‌ ولرم‌ است‌.

شكارگاه‌ كوه‌ سياه ‌ - دشتستان: اين‌ شكارگاه‌ در 83 كيلومتري‌ جنوب‌ شرقي‌ برازجان با ارتفاع‌ 1691 متر از سطح‌ دريا قراردارد و محل‌ قشلاق‌ عشاير منطقه‌ است‌. در حدود 7 هزار رأس‌ كل ‌، بز ، قوچ‌ و ميش‌ وحشي‌ در اين‌ شكارگاه ‌زندگي‌ مي‌كنند. در اين‌ منطقه‌ با اخذ پروانه ‌، امكان‌ شكار در فصول‌ معيني‌ وجود دارد.

منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ تالاب‌ حله‌ - دشتستان: اين‌ منطقه‌ در محل‌ تلاقي‌ دو رودخانه‌ شاپور و دالکي قرار گرفته‌ و محل‌ زيست ‌انواع‌ پرنده‌ آبزي‌ مهاجر است‌. اين‌ تالاب‌ يكي‌ از تالاب‌هاي‌ نمونه‌ در سراسر جنوب‌ ايران‌ است‌.


برچسب‌ها: اماکن طبیعی, دشتستان, منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ تالاب‌ حله‌, شكارگاه‌ كوه‌ سياه ‌, آبگرم‌ خانيك‌ يک و دو

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | 9:31 | نویسنده : ميلاد |
قلعه محمد خان دشتی

در 2 کیلومتری روستای "دهرود علیا"از توابع شهرستان دشتستان خرابه های یک قلعه فئودالی قراردارد که به نام قلعه محمدخان مشهور است.این قلعه که بر روی تپه ای بلند و مشرف بر رودخانه مجاور ساخته شده است به محمدخان یکی از خوانین دشتی تعلق داشته که روزکاری بر این مناطق واز جمله روستای دهرود وبلوک پشتکوه حکومت میکرد.قلعه مورد ذکر که امروزه به صورت مخروبه درآمده از جمله قلعه هایی است که به دستور وی ساخته شده بود و در فصل تابستان که هوای جلگه دشتستان گرم می باشد مشارالیه به این مناطق کوهستانی که از هوای معتدل تری برخوردار می باشد آمده و مدتی در این قلعه به سر می برد.

این قلعه که از نظر معماری در کمال دقت و ظرافت بنا گردیده در اصل بنایی است چهارگوش که دارای 14 اتاق بزرگ و کوچک بوده ومشتمل بر2 قسمت بیرونی و اندرونی میباشد.قسمت بیرونی این قلعه به وسیله راهرویی باریک از قسمت اندرونی آن جدا می گردد.در دو طرف راهروی باریک دو درب وجود دارد که قسمت های بیرونی و اندرونی را به یکدیگر مرتبط میسازد.در وسط راهروی پلکانی به چشم میخورد که به بام قلعه راه دارد. دیوارها وستون های این قلعه بسیار محکم ساخته شده و ضخامت دیوار ها و ستون های آن حدود یک متر میباشد.مصالحی که در ساختن این قلعه بکار رفته همه از سنگ و گچ است.

طول این قلعه 30 و عرضش 16 متر است.و زیر بنایی در حدود 480متر مربع را دربرگرفته است.بلندی اتاق ها از کف تا زیر سقف 5/3متر میباشد. در هریک از اتاق ها یک بخاری دیواری تعبیه شده که در زمستان با آتش هیزم اتاق را گرم نگه میداشته است.

هرچند این قلعه به دوره فئودالی برمی کردد ولی بر خلاف قلاع همزمان خود فاقد حصار یا برج میباشد ولی باید متذکر شد که از لحاظ سوق الجیشی و نظامی در محل بسیار مناسبی بنا کردیده است,زیرا از جانب مشرق و جنوب رودخانه مجاور با دیواره بلند خود دسترسی به آن را غیرممکن ساخته و از جانب شمال و غرب نیز کاملا مسلط بر جلگه پیرامون خود میباشد,علاوه بر این در دیوارها و ستون های این قلعه سوراخ ها و روزنه هایی جهت دیده بانی و تیراندازی تعبیه شده که در موهقع خطر قلعه بانان از ان استفاده کنند.

چیزی که در این قلعه بسیار جالب بوده  وجود چاهی است که در ضلع شرقی قلعه و درست در کنار دیوار آن حفر گردیده و تا بستر رودخانه ای که در پایین قلعه جریان دارد راه دارد. بلندی این چاه که بر لب پرتگاه حفر شده تقریبا 35 متر است و دیواره آن از بالا تا حدود 3 یا 4 متری به پایین به وسیله سنگ یا ساروج پوشیده شده است.چاه مورد اشاره در مواقع خطر و هنگامی که قلعه به محاصره دشمن در می آمده است از اهمیت زیادی برخوردار بوده است زیرا در چنین مواقعی تنها راه دسترسی به آب به حساب می آمده است.


برچسب‌ها: دهرود علیا, قلعه محمد خان دشتی, شهرستان دشتستان, دشتستان بزرگ, تنگ ارم

تاريخ : سه شنبه ۲۶ دی۱۳۹۱ | 21:35 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

کارخانه سیمان دشتستان


از جمله معادنی که وجود آن در کوه های گیسکان واقع در مشرق برازجان مسلم گردیده یکی نیز مواد و مصالح سیمان است که بر اساس تحقیقات کارشناسان از نوع بسیار عالی بوده و در منطقه بسیار وسیعی را در بر میگیرد.

در سال 1374 کلنگ احداث این کارخانه در 10 کیلومتری مشرق برازجان به زمین زده شده .

سیمان دشتستان

مواد اولیه و محصول تولیدی کارخانه سیمان دشتستان


معادن کارخانه با توجه به تنوع مواد و ترکیب آنها شامل معادن مارل آهکی( آلوویم دشت) به مساحت تقریبی 500 هکتار واقع در حاشیه شمالی و جنوبی کارخانه، مارل آهکی کوه به مساحت 100 هکتار واقع در شش کیلومتری شمال شرقی کارخانه، مارل رسی به مساحت 150 هکتار واقع در 20 کیلومتری شمال کارخانه و سنگ گچ به مساحت 30 هکتار واقع در 8 کیلومتری شمال می باشند.
تمام جاده های دسترسی معادن به صورت اختصاصی و آسفالته می باشند.
بر اساس اکتشاف تفصیلی معادن ذخایر تقریبی معادن آلوویم 145 میلیون تن، مارل کوه 65 میلیون تن، مارل رسی 70 میلیون تن و سنگ گچ دو ونیم میلیون تن برآورد گردیده است که علاوه بر نیاز خط تولید فعلی تکافوی یک خط تولید دیگر با همین ظرفیت را دارا می باشد.
محصول تولیدی کارخانه، سیمان پرتلند تیپ دو می باشد که البته قابلیت و توان تولید سیمان تیپ های 1-425، تیپ دو پوزولانی و تیپ پنج هم وجود دارد.


ادامه عکس ها را در ادامه مطلب ببینید


برچسب‌ها: کارخانه سیمان دشتستان, سیمان دشتستان, دشتستان بزرگ, سیمان, کارخانه دشتستان

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳ دی۱۳۹۱ | 10:39 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
صنایع ماشینی دردشتستان
دومین صنایع که پس از صنایع دستی در دشتستان راه اندازی شد و میتوان از آنها ذکری به میان آورد صنایع ماشینی است.قبل از ورود صنایع ماشینی به دشتستان بزرگ محصولاتی که در این منطقه تولید میگردد صنایع دستی بود که در کارگاه های کوچک و با دست تولید میشود و چنانچه پیش از این اشاره شد سابقه آن به قرن ها پیش می رسید.با گسترش صنایع و محصولات کارخانه ای در اروپا و فراهم شدن زمینه برای انتقال اینگونه صنایع به ایران رفته رفته مقدمات ایجاد و بهره برداری  از ان در دشتستان نیز فراهم شد پیشینه صنایع کارخانه ای در دشتستان بزرگ مقارن است با جنبش اصلاح طلبی و تجدد خواهی ایرانیان در عصر قاجاریه .در زمان فتحعلی شاه قاجار و جانشینان او که افرادی مانند:عباس میرزای ولیعهد,میرزا صالح شیرازی  , قایم مقام فراهانی  ,میرزا تقی خان امیرکبیر و دیگران در اندیشه اصلاحات برامده و به ایجاد کارخانه های جدیدی به سبک اروپا دست زدند دردیگر مناطق ایران و از آن جمله در دشتستان نیز چنین اندیشه ای با تاخیر گسترش یافت و در این حدود نیز اقداماتی در زمینه ایجاد صنایع ماشینی بعمل آمد.با اوج گیری سیاست در خلیج فارس در عصر قاجاریه و رقابت شدیدی که میان دولت های استعمارگر در این منطقه صورت گرفت میان دشتستان بزرگ بخصوص شهرهای ساحلی آن مانند بنادر بوشهر –گناوه –ریگ –دیلم -. خارگ از یک طرف ودولت هاو کمپانی های اروپای از طرف دیگر نوعی ارتباط اقتصادی و فرهنگی برقرار شد که در اثراینگونه ارتباط ها ,مردم این شهر ها کم کم با تمدن و دستاوردهای صنعتی مغرب زمین آشنا شدند و بدین ترتیب  بود که شهری مانند بندر بوشهر که برساحل دشتستان واقع است سال ها شاهد حضور اروپاییان و دفاتر نمایندگی های سیاسی و بازرگانی کشورهای اروپایی بود.بندر بوشهر بعد ها به صورت دروازه ای از دروازه های جنوبی ایران برای ارتباط با اروپا و ورود تمدن اروپایی به ایران درامد ,. همان طور که شهر ها و مناطقی چون تبریز و آذربایجان ,گیلان و مازندران نقش دروازه های شمال غربی و شمال ایران در این خصوص بازی نمودند.اولین اقدامات در زمینه بکارگیری مظاهر و تمدن غربی در دشتستان بزرگ از بندر بوشهر آغاز شد اینگونه اقدامات مقارن با سلطنت مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه قاجار بود و کمی دیرتر در برازجان و دیگر مناطق دشتستان مظاهر تمدن اروپایی و از آن جمله بکار گرفتن کارخانه های صنعتی دنبال شد.نخستین گام در جهت ایجاد و بکارگرفتن صنایع کارخانه ای در برازجان توسط مرحوم "حاج نجف برازجانی"برداشته شد,نامبرده که پدرش از بازرگانان معروف و با سابقه برازجان بود و با خارج از ایران ارتباط بازرگانی داشت و خود نیز از افراد روشنفکر و اصلاح طلب بود یک کارخانه کوچک آردسازی در یکی از محلات برازجان به نام محله "کمپانی "ایجاد کرد ولی مدتی بعد یه واسطه گرمای شدید هوا در دشتستان و نیاز مردم به آب خنگ آن را به کارخانه یخ سازی تبدیل نمود.این کارخانه باظرفیت 300کیلوگرم در 20قالب 15کیلویی آغاز به کار کرد ولیکن پس از مدتی با نقص فنی و کمبود قطعه مواجه شد و برای همیشه از کار افتاد و موسس آن نیز به شیراز نقل مکان نمود.
اما اولین کارخانه که در برازجان تاسیس گردید و به کار خود ادامه داد توسط مرحوم "آقاسیدحسن ساجدی" در سال 1294 ه.ش در بازار تره بار و در جنب محله "دشتی ها"دایر شد.این کارخانه پس از چندی به یکی از برادران زمانی فروخته شد.
دومین کارخانه آرد سازی در برازجان در سال 1309ه.ش توسط چند تن از طایفه آهنگران به صورت مشارکت در پشت بازار سرپوشیده شمالی در محله آهنگران راه اندازی شد.این کارخانه به کارخانه دولنگه ای معروف شد.سومین کارخانه آرد سازی در سال 1327ه.ش به وسیله برادران ساجدی"(فرزند آقا سید حسن)" در محله "کلیجا "راه اندازی شد و در همان تاریخ کارخانه یخ سازی نیز به وسیله یکی از برادران ساجدی به نام سید ابراهیم در جنب کارخانه ارد مذکور تاسیس گردید ولی چون اب چاه کارخانه یخ در این محل شیرین نبود کارخانه به یکی از محلات جنوبی برازجان (مشزق محله کوزه گران)منتقل شد.کارخانه مذکور در سال 1331 به خورموج در منطقه دشتی و پس از آن نیز به کنگان منتقل و در آنجا به فروش رسید.
همزمان با تاسیس سومین کارخانه آرد و اولین کارخانه یخ توسط "برادران ساجدی "کارخانه تولید برق نیز در تیر ماه 1334ه.ش برای اولین بار توسط شهرداری برازجان تاسیس گردید,این کارخانه به صورت شرکت سهامی و با مدیریت "عبدالمحمد برازجانی "اداره میشد و بدین ترتیب برای نخستین بار برازجان از نعمت روشنایی برق برخوردار شد.
چندین ماه پس از راه اندازی کارخانه برق ,شهرداری برازجان با مشارکت مرحوم "حاج مهدی عظیمیان " دومین کارخانه یخ سازی را در برازجان و در جوار کارخانه برق احداث نمود .این مشارکت پس از چند سال بهم خورد و در تقسیم ابزار تولید میان شهرداری ودیگر شرکا کارخانه یخ سازی سهم حاج مهدی عظیمیان شد و نامبرده نیز با مشارکت "برادران شجاع الدین(سید عطاالله و سید نصرالله)"کارخانه مورد اشاره به محل دیگری یعنی در نزدیکی چهار راه امروزی آمار منتقل شد و کارخانه تا سال های بعد مورد استفاده بود.
در سال 1342سومین کارخانه یخ سازی نیز توسط برادران ساجدی در محله دشتی ها ودر جنب بازار تره بار احداث گردید , این کارخانه در سال 1350ه.ش  به دستور شهرداری وقت به خارج شهر انتقال یافت و اکنون نیز مورد بهره برداری میباشد.در سال 1347ه.ش نیز کارخانه یخ سازی دیگری توسط "مرحوم حاج حسین صمیمی کمارجی" راه اندازی شد که این کارخانه اکنون دایر وقسمت مهمی از یخ مورد نیاز ساکنین برازجان و حومه  را تامین مینماید.
از دیگر کارگاه های تولید موادغذایی کارگاه قندسازی بود که سابقه آن به دهه 1330ه.ش می رسد.در این دهه 2کارگاه قندریزی احداث شد یکی متعلق به مرحوم "حاج عوض فخرایی" و دیگری متعلق به" مرحوم "حاج مهدی عظیمیان".در این کارگاه ها قند هایی از شکر تولید میگردید که به قند شهری میگفتند و احتیاجات مردم برازجان و بخش های تابعه را تامین میکرد و البته کمبود آن نیز از خارج وارد میشد.کارگاه دیگر موادغذایی کارگاه شیرینی پزی و تولید خشکبار بود و تولید خشکبار بود که برای اولین بار توسط مرحوم "حبیب چراخ راست"در بازار سرپوشیده شمالی ایجاد شد,در این کارگاه انواع شیرینی های محلی و خشکبار تهیه و به فروش میرسید.


برچسب‌ها: صنایع ماشینی دردشتستان, کارخانه آرد, کارخانه برق, دشتستان بزرگ, کلیجا

تاريخ : سه شنبه ۵ دی۱۳۹۱ | 11:2 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

معادن سنگ و آهک در دشتستان


معادن سنگ گچ و آهک در منطقه دشتستان از قدیم مورد بهره برداری قرار گرفته است.مهم ترین معادن سنگ گچ و آهک دشتستان در مناطق "چاه غیبی","دالکی","راهدار" و منطقه پشتکوه میباشد.که همگی زیر نظر وزارت صنایع و معادن قرار داشته و به صورت قراردادی در اختیار استخراج کنندگان و صاحبان کارخانه های گچ پزی قرار میگیرد.تا پیش از آنکه کارخانه گچ سازی برای نخستین بار در برازجان مرکز دشتستان دایر گردد,اهالی سنگ گچ را از معادن مورد ذکر استخراج کرده و باوسایل ابتدایی در کوره هایی که به وسیله هیزم و یا کود حیوانی گرم میشد در آورده و مصرف می نمودند.سال های سال کار بر همین منوال بود تا انکه اولین بار یک کارخانه گچ سازی با همت برادران "کیانی" در سال 1332 در برازجان تاسیس گردید و گچ مرغوب با کیفیتی بهتر تولید و عرضه شد.بدنبال تاسیس اولین کارخانه از این نوع افراد دیگری نیز با سرمایه خصوصی اقدام به دایر نمودن چنین کارخانه هایی نمودند به طوری که با گذشت زمان بر تعداد این کارخانه ها افزوده گشت.
بر اساس اماری که سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر در نشریه داخلی خود ارائه نموده است در سال 1355,تعداد 14 کارخانه و کوره گچ سازی و تو لید آهک در برازجان و حومه آن دایر بوده  که علاوه بر رفع احتیاجات اهالی ,اضافه تولید خود را به بندر بوشهر و دیگر شهرهای استان صادر مینمودند.متاسفانه مشکلاتی که در سال های اخیر بر سر راه صاحبان اینگونه کارخانه ها وجود داشته باعث گردیده که تعدادی از این کارخانه ها تعطیل گردند و در نتیجه کمبود گچ مورد نیاز اهالی احساس گردد تا آنجا که نالچار گچ را از شهر ها دیگری مانند کازرون تامین نمایند.

آجر و بلوک سیمانی

اجر مورد نیاز اهالی دشتستان و مناطق تابعه بوسیله کوره های آجرپزی که در حومه برازجان(در4کیلومتری شمال غرب برازجان)واقع است تامین میگردد.به خصوص اینکه آجر مورد نیاز ساکنین بندر بوشهر و توابع نیز از طریق همین کوره ها تامین میگردد. و از نظر تولید بلوک های ساختمانی نیز باید گفت چندین کارگاه بلوک زنی در برازجان و حومه وجود دارد .برچسب‌ها: آجر و بلوک سیمانی, معادن سنگ و آهک در دشتستان, دشتستان بزرگ, آجر و بلوک, معادن در دشتستان

تاريخ : یکشنبه ۳ دی۱۳۹۱ | 10:49 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
پل مشیر دالکی:

به فاصله 10 کیلومتری شرق شهر دالکی پل بسیار معتبر و زیبایی بر رودخانه دالکی دیده می شود. این پل از بنا های دوره قاجار بوده و به دستور «حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی» و با معماری «حاج محمد رحیم شیرازی» در سال 1248 ه.ش ساخته شده است. این پل به نام های پل دالکی یا پل حاج محمد رحیم نیز معروف می باشد.

پل مشیر دالکی

پل مشیر دالکی تقریبا هم زمان با کاروانسرای مشیرالملک برازجان یعنی حدود سال 1286 هـ.ق مطابق با سال 1248 هـ.ش بنا گردیده است.این پل دارای ارزش تاریخی بوده و میتوان گفت نمونه آن در استان فارس و بوشهر به چشم نمی خورد.

پل و كاروانسراي مشير در 25 کيلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه فعلی برازجان به شيراز قرار گرفته است.

پل دالکی دارای شش دهانه می باشد و طول آن از ابتدا تا انتها 285 متر و عرضش 10/65 متر می باشد.ارتفاع پل در بلندترین نقطه تا سطح آب رودخانه 14/60 متر است.دهانه های اصلی پل هر یک دارای طولی معادل 14/50 متر است.بر بالای پل و در دو طرف دهانه اصلی چهار میل یا منار ساخنه شده که هریک از این میل ها سه متر بلندی دارد.مصالحی که در ساختن این پل به کار رفته همه از سنگ های بزرگ و کوچک تراشیده شده و ساروج است که در بعضی جاها این سنگ ها با میخ ها و میله های آهنی به هم متصل گردیده اند.بالای پل یعنی محل عبور و مرور نیز از تخته سنگ هایی مفروش گردیده که بر مقاومت و استحکام آن افزوده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی ایران به شماره ۲۵۴۶ مورخ 1378/8/10 به ثبت رسیده است.

پل دالکی


برچسب‌ها: پل مشیر دالکی, رودخانه دالکی, دالکی, حاج محمد رحیم شیرازی, پل حاج محمد رحیم, حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی, پل, بنا های دوره قاجار, ساروج, کاروانسرای مشیرالملک برازجان

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۱ | 23:9 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

موقعیت جغرافیایی روستای عیسوند شهرستان دشتستاناگر از طرف مركز استان یعنی بندر بوشهر 35 كیلومتر در مسیر بزرگراه به طرف برازجان حركت كنیم در سمت راست این محور به روستایی به نام "عیسوند"می رسیم كه حدود 700 متر با محور اصلی فاصله دارد.فاصله این روستا با مركز شهرستان دشتستان - برازجان- نیز 20 كیلومتر می باشد.این روستا دومین روستای ورودی دشتستان از سمت بوشهر می باشد


 از لحاظ تقسیمات جز بخش مركزی دشتستان می باشد.
روستاهای همجوار:شمال: چاه خانی        شرق: گندمریز      جنوب: چاه عربی      غرب: نوكار گزی

جنگل عیسوند

 بنا به گفته قدیمی ها از بنای مكان فعلی روستا كمتر از 200 سال می گذرد كه قبل از آن روستا با فاصله حدود 500متر در قسمت شمال شرقی مكان كنونی قرار داشته است و هنوز بقایای سفال و خشت در عمق چند سانتیمتری زمین به چشم می خورد كه نشان از زندگی پیشینیان در آنجا دارد.

علت تغییر مكان روستا را پیشروی شن های روان ذكر كرده اند ؛ البته نظریه ضعیف تری نیز وجود دارد كه آتش سوزی كلی روستا را به علت وجود خانه های از برگ و چوب و... بیان می كند،ولی نظر اول قوی تر می نماید.

روستای عیسوند دارای مردمانی با فرهنگ و ادب می باشد . شغل بیشتر مردم اداری و بعضا كشاورز یا دامدارند كه اغلب در كنار كار اصلی خود به زراعت دیم نیز مشغولند.


 آب و هوای آن گرم و خشك می باشد. از لحاظ زمین شناسی و كشاورزی ، شرق این روستا دارای بافت ماسه ای (چیت) و غرب آن دارای بافت رسی (مشیل) است و خاك روستا تلفیقی از ماسه و رس می باشد.


برچسب‌ها: روستای عیسوند, موقعیت جغرافیایی روستای عیسوند, شهرستان دشتستان, _دشتستان بزرگ, عیسوند

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۷ آبان۱۳۹۱ | 11:53 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

آثار تاریخی و باستانی شهرستان دشتستان

گور دختر

این اثر مهم و دیدنی در روستای پشت پر از توابع بخش ارم قرار دارد .باتوجه به نام آن و نظر باستان شناسان احتمالا ارامگاه دختر کوروش هخامنشی باشد که در اینجا بخاک سپرده شده است.بنای آن کاملا سنگی است و از چند تکه سنگ حجاری شده ساخته شده است این اثر تقریبا شبیه آرامگاه کوروش در استان فارس است وبا همان زیبایی ساخته شده است.

کاخ چرخاب

ته ستون کاخ کوروش در جنوب غربی شهر برازجان و در پانصد متری ابتدای جاده برازجان-بوشهر قرار دارد.این کاخ در سال 529قبل از میلاد مسیح به دستور کوروش,سر سلسله هخامنشیان,ساخته شده ولی با پیش آمدن مرگ کوروش کار آن ناتمام ماند.ته ستون های این کاخ در سال 1380هجری شمسی توسط استاد علی اکبر سرفراز باستان شناس معروف ایران حفاری شد.این ته ستون ها از دو نوع سنگ زرد وسیاه با حجاری بسیار زیبا ساخته شده است.

کاروانسرای مشیرالملک برازجان


برچسب‌ها: آثار تاریخی و باستانی شهرستان دشتستان, بقعه اقامیرهداف, آرامگاه شیخ منصور خزاعی, تل مر, شهر صفاره, کوشک اردشیر, پل مشیر, کاروانسرای مشیرالملک برازجان, کاخ چرخاب, گور دختر

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۹ آبان۱۳۹۱ | 18:8 | نویسنده : ميلاد |

لگجی یا لگجین نام گیاهی بوته ایست که در شهرستان دشتستان بزرگ و استان بوشهر به وفور یافت می شود. نام علمی این گیاه caparis spinosa می باشد. از میوه كال آن ترشی، و میوه رسیده آنرا مستقیم و تازه می خورند (رسیده آن شكفته میشود). در تحقیقات نیز اثر درمانی ریشه آن برای هپاتیت ثابت شده است.

لگجین دشتستان

گیاه لگجی گیاهی بومی منطقه ما که ثروتی ناشناخته است، بی اختیار از کنار آن می گذریم و برایمان جز زینت فصلی ارزش دیگری ندارد. و نمی دانیم که این گیاه ناشناخته در داخل کشورمان چه طرفدارانی در خارج از کشور و به خصوص در مناطق مدیترانه ای نظیر مراکش، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و یونان دارد.

از این گیاه در اسپانیا نوعی سس به نام سس کبار تهیه می‌شود که بسیار خوش عطر و طعم است و کمی به سس خردل همراه با فلفل سیاه شباهت دارد. غنچه آن به عنوان ادویه در تهیه سس، کره، پنیر و در تزیین غذا و سالاد به مصرف می‌رسد. میوه‌های نارس و ریز پس از برداشت درون سرکه یا آب نمک نگهداری می‌شوند و ترشی خوشمزه‌ای محسوب می‌گردد. میوه که طعمی تند و تیز اما دلچسب و عطر مخصوصی دارد همراه با پیتزا، گوشت، ماهی و یا درون سالاد و همراه با انواع ساندویچ به مصرف می‌رسد. میوه به صورت پخته نیز همراه انواع سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک ظرف شیشه ای ۲۰۰ گرمی با کیفیت خوب این گیاه حدود ۵ دلار به فروش می رسد . آمریکا نیز بیش از ۵ ملیون دلار هر ساله از این کشورها واردات این گیاه را دارد .

کاربرد اصلی این گیاه در سالادها یا سسها ، استیک های ماهی ، مرغ و گوشت می باشد ، و همچنین از این گیاه برای ساختن مواد آرایشی که پوست خشک را اصلاح می کند و در ساختن داروهای خاصی استفاده می شود . براساس نوع کاربردهای ذکر شده این گیاه می تواند به عنوان یک سبزی خوراکی یا یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار گیرد .علاوه بر این کاربردهای غذایی ، این گیاه میتواند به عنوان گیاهان زینتی ، گلهای زیاد آن خیلی جاذب و سبز سیر درخشان کاربری شود . گیاه همچنین می تواند برای کنترل فرسایش خاک بویژه بر روی زمین های شیبدار که آبیاری در آنها سخت است و فرسایش خاک خیلی زیاد است ، توصیه می شود کاشته شود .

لگجین دشتستان


برای خواندن ادامه مطلب ؛ به ادامه مطلب رجوع کنید

برچسب‌ها: لگجین, لگجی, ترشی, درمان هپاتیت, رفع کم خونی و رنگ پریدگی دختران جوان, محافظ کبد, از بین بردن عفونت کلیه, سس کبار, ترشی خوشمزه‌, خواص درمانی لگجین, درمان تصلب شرایین, ضد رماتیسم, کاهش نفخ

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۵ آبان۱۳۹۱ | 13:21 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
وجه تسمیه و حدود جغرافیایی دشتستان بزرگ قسمت اول


جغرافی نویسان قدیم در کتب جغرافیایی خود از دشتستان امروزی بنام "دشت دستقان" یا به تنهایی "دستقان" و "دستیقان" یاد کرده و آن را جزء نواحی گرمسیری فارس ذکر کرده اند.
از جمله این جغرافی دانان "ابواسحاق ابراهیم بن محمدالفارسی" معروف به اصطخری جغرافی دان قرن چهارم هجری است.. که در کتاب خود "مسالک و الممالک" که در حدود 340 ه.ق تالیف نموده از این ناحیه بنام "دشت دستقان" یاد کرده و آن را از گرمسیرات فارس به شمار آورده و می نویسد:
(( و گرمسیرات پارس: ارغان، ونوبندجان، و ماهی رویان، شینیز، توج، دشت دستقان، خره، کازرون، جنابه، سیراف،...... )) (1)
"ابوالقاسم محمدبن حوقل بغدادی" معروف به "ابن حوقل" سیاح و جغرافی دان اواسط قرن چهارم هجری، نیز در کتاب "صوره الارض" آنجا که به ذکر رودهای فارس می پردازد از این ناحیه به نام "دشت رستقان" یاد کرده و می گوید:
(( دیگر رود شادکان است که از بازرنج و کوههای آن بیرون می آید و وارد تنبوک مورستان و خان حماد می شود و روستای زیرآباد و نابند و کهرگان را آبیاری می کند، سپس به "دشت رستقان" کشیده می شود و سرانجام به دریا می ریزد.)) (2)
"گای لسترنج" خاور شناس بزرگ انگلیسی نیز با استناد به گفته جغرافی نویسان قدیم از ناحیه ی دستقان یاد کرده و آن را حوالی بندر گناوه امروزی می داند. لسترنج یاداور می شود:
((ناحیه دستقان نیز از نیز از توابع "سیف مظهر" به شمار می آید و مهمترین شهر آن ولایت در قرن چهارم "صفاره" بود. ظاهرا این ولایت در نزدیکی "جنابه" (گناوه) بوده ولی محل صحیح شهر صفاره معلوم نیست)) (3)
1 ـ مسالک الممالک ، اصطخری ، به کوشش ایرج افشار
2 ـ سفر نامه ابن حوقل ، (صوره الارض) ترجمه دتر جعفر شعار انتشارات امیرکبیر
3 ـ جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی : لسترنج ، ترجمه محمود عرفان ، بنگاه ترجمه و نشر کتاب


مبنع: کتاب دشتستان در گذر تاریخ، تالیف محمد جواد فخرایی

برچسب‌ها: وجه تسمیه دشتستان بزرگ, حدود جغرافیایی دشتستان بزرگ, دشتستان در گذر تاریخ

تاريخ : چهارشنبه ۱۹ مهر۱۳۹۱ | 11:0 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

عکس های دژ برازجان


برای بزرگ دیدن و بزرگ شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید

دژ برازجانعکس های کاروانسرای مشیرالملک برازجان


کاروانسرای مشیر الملک برازجان


عکس های کاروانسرای مشیرالملک برازجان


کاروانسرای مشیر الملک برازجان


برای مشاهده عکس های بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


برچسب‌ها: عکس های دژ برازجان, آثار تاریخی برازجان, آثار تاریخی شهرستان دشتستان بزرگ, آثار تاریخی بوشهر, شهرستان دشتستان

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ | 15:6 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
ماشاءالله كازروني :

استان امروز بوشهر تا پنجاه سال پیش جزیی از استان فارس بزرگ بود و در دوران های مختلف تاریخ ایران به عنوان دروازه ورود و خروجی ایران به شمار می رفت و در دل خود شهرهای بسیاری از سلسله های ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و در دوران بعد از اسلام از شاهان صفوی و زندیه را در خود جای داده است، مهم ترین شهرهای جانشین شده، شهرهای باستانی دو شهر بوشهر و برازجان کنونی قدمتی 500 ساله دارند. به ویژه شهر بوشهر در عصر زندیه و قاجاریه، یکی از بنادر بزرگ آسیا به شمار می رفت. شهری با ساختمان های زیبا، خیابان های جدید، بندری پررونق، تجارت خانه های بزرگ، بازرگانان نامدار. اقتصاد پر رونق و بیش از ده کنسول گری و نمایندگی خارجی که با شهرهای بزرگ هندوستان مانند بمبئی و کلکته رقابت داشت. حوادثی که بر اثر جنگ ها و تجاوزات بیگانگان به ویژه انگلیسی ها بر بوشهر گذشت بوشهر آباد ما را در دوران قاجار آهسته آهسته به انزوا و بعد از آن به ویرانی کشاند. که در این رابطه نقش دولت استعماری بریتانیا کمتر مورد توجه بوشهر شناسان قرار گرفته است...


ادامه را در ادامه مطلب بخوانید


برچسب‌ها: نقش دولت انگلیس در تخریب بوشهر و دشتستان, کلکته, کازرون, دشتستان, دشتستان بزرگ, آبادان, خرمشهر, بمبئی, ماشاءالله كازروني, بوشهر, برازجان, هخامنشی, اشکانی, ساسانی, بوشهر تا پنجاه سال پیش جزیی از استان فارس بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ | 20:48 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
فهرست آثارتاریخی شهرستان دشتستان

موزه یا بنای تاریخی

موقعیت

   نوع اثر

  دوره

پل مشیر

کاروانسرای دالکی

سدسبا

دژبرازجان

چرخاب

تل مر

آثاردهقاید

تل خندق

کاخ بردک سیاه

گوردختر

کوشک اردشیر

چهل خانه

سنگ سیاه

آثاربارگاهی

بقعه شیخ منصور خزائی

بوشهر- برازجان

دالکی

روستای کان سرخ

برازجان

برازجان

برازجان

دهقاید

برازجان

جطوط

پشت کوه- بزیر

پشت کوه – بزیر

سعدآباد

سعدآباد- درودگاه

سعدآباد – درودگاه

زیارت

 

     پل

کاروانسرا

سد

قلعه

محوطه باستانی

تپه باستانی

محوطه باستانی

محوطه باستانی

محوطه باستانی

مقبره

کاخ

مسکن

محوطه تاریخی

محوطه تاریخی

امامزاده

 قاجاریه

قاجاریه

دوره تاریخی

قاجاریه

هخامنشی

دوره تاریخی

دوره تاریخی

دوره تاریخی

دوره تاریخی

هخامنشی

ساسانی

دوره تاریخی

دوره تاریخی

دوره تاریخی

قرن نهم هجری .قمری


برچسب‌ها: فهرست آثارتاریخی دشتستان, پل مشیر, کاروانسرای دالکی, سد سبا, دژبرازجان, چرخاب, تل مر, آثاردهقاید, تل خندق, کاخ بردک سیاه, گوردختر, کوشک اردشیر, چهل خانه, سنگ سیاه, آثاربارگاهی, بقعه شیخ منصور خزائی, برازجان, دشتستان

تاريخ : دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ | 14:13 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

بنارسلیمانی:

بنار سلیمانی

روستایی در دل نخلستانهای سربه فلک کشیده با هوایی گرم و شرجی در فصل تابستان و خنک و مطبوع در فصل زمستان و طبیعتی زیبا با مردانی از جنس کار و تلاش و زنانی از تبار نیکان این روستا در حد فاصل شهر آبپخش به روستای بنار آزادگان و دهستان دشتی شبانکاره (دشتی اسماعیل خانی)و در 23 کیلومتری از شهر برازجان ،مرکز شهرستان دشتستان در استان همیشه سرفراز بوشهر با فاصله نسبتاً اندکی از خلیج نیلگون همیشه فارس قرار دارد. مردمانی که در کنار سختی کار طاقت فرسای نخل داری اما پر از شوق و مهربانی هستند مهمان نوازانی که در سفره نه چندان رنگین خود دلی به صافی آسمان آبی البته بدون ابر دارند که به راحتی در دل هر کسی جایی دارند .

منبع:روستای بنارسلیمانی


برچسب‌ها: روستای بنار سلیمانی, بنارسلیمانی, شهرستان دشتستان بزرگ, آبپخش, شهرستان دشتستان, برازجان, دشتی اسماعیل خانی

تاريخ : دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ | 12:27 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
عکس سقف بازار سرپوشیده برازجان
شنیدم میخواهند سقف را عوض کنند و باز سازی کنند
منم عکسش را برای ماندگاری در وبم برای همه گذاشتم
لطفا شما هم در رایانتون،ودر پوشه دشتستان خود ،این عکس را هم به یادگار نگه دارید

بازار سر پوشیده برازجان

برچسب‌ها: بازار سرپوشیده برازجان, عکس, دشتستان بزرگ, دشتستان, برازجان

تاريخ : یکشنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۱ | 21:36 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

دشتستان بزرگ

شهرستان دشتستان در جنوب غربی ایران وشمال شرقی بندر بوشهر قرار دارد.وسعت ان 6366 کیلومتر مربع است که از شمال بااستان فارس و شهرستان گناوه وازمغرب باشهرستان بوشهرواز جنوب با شهرستان دشتی و تنگستان واز مشرق بااستان فارس همسایه است.این شهرستان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرستان استانبوشهر است


برچسب‌ها: دشتستان, بندر بوشهر, نخلستان

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۵ شهریور۱۳۹۱ | 13:35 | نویسنده : ميلاد |
دژ برازجان کاروانسرای مشیرالملک در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قراردارد ، که از ابینه باشکوه دوره ی قاجاریه به شمار میرود و در سال 1288ه.ق مطابق با سال 1250ه.ش بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزاابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان و با معماری استادانه مرحوم حاج محمد شیرازی ساخته شده استکه چندین سال است با بودجه های  خوب تقریبا دارد در جا می زند و چندین سال است که کار ترمیم و باز سازی آن تمام نشده ، در حال تخریب و نابودی است. در این چند سال چندین ساختمان 8 طبقه ساخته شد و کار ترمیم آن تمام نشده.

ترمیم یک همچین بنایی نباید اینقدر طول بکشد که هر وقت در این چند سال خواستیم یک عکس درست از این دژ بگیریم نتوانستیم ، چون در مقابلش یا ماسه بوده یا سنگ و ....

هنوز حیاط داخل آن موزاییک نشده.

تا زمانی که یک بنا هست قدرش را نمی دانیم ولی وقتی که خدایی نکرده از بین رفت ؛ آن وقتست که مسولین می آیند جلسه میگیرند و آمار اعتبارهایی را که صرف نکرده اند ؛ در یک طومار به رخ و توی سر مردم می زنند.
ای مردم , شما چرا ساکتید و بر درست تخریب شدن این بنا نظارت میکنید؟؟؟؟؟؟

دور تا دور دژ  مانند آشغال دونیست و بوی بد . نمای زشت

همین جوری میخواهید توریست جذب کنید؟؟؟؟؟؟؟؟


با کلیک بر هر عکس،عکس یزرگ آن را ببینید

تاریخ عکس ها :1391/6/18

دژ برازجان در حال تخریب
کاروانسرای مشیر در حال تخریب

کسانی که دلسوز فرهنگ و تاریخ و اصالت این شهر و سرزمین هستند این مطلب را در وب خود قرار دهند


برای خواندن ادامه مطلب ، بر ادامه مطلب کلیک کنید


برچسب‌ها: دژ برازجان در حال تخریب, دژ برازجان در حال نابودی, دژ برازجان, کاروانسرای مشیرالملک

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۲۳ شهریور۱۳۹۱ | 23:21 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

قلیه ماهی یا میگو


مواد لازم (برای 5 نفر) :

ماهی نیم کیلو

تمرهندی100گرم

روغن100گرم

پیازدوعدد

سیریک پر

آرد گندم دو قاشق غذا خوری

نمک ، فلفل هندی ، ادویه به قدرکافی

طرز تهیه:

درآغاز مواد لازم را به این ترتیب آماده می کنیم ، تمررا درآب می گذاریم تا خوب خیس بخورد ، بعد آن را چنگ زده وازصافی می گذرانیم ، آب تمررا نگه می داریم. سبزی راهم پاک کرده و پس ازخرد کردن می شوییم. سیرراهم می کوبیم.

 برای طبخ غذا ابتدا پیاز را خرد کرده را در روغن برروی آتش تفت می دهیم تا به رنگ طلایی درآید، سپس سیرکوبیده وآرد را نیز به آن اضافه می کنیم تا آرد و سیر بو داده شود. پس از آن سبزی خرد شده را به آن می افزاییم وخوب به هم می زنیم، بدنبال آن آب تمر رابه آن اضافه کرده و مقدار کافی نمک ، فلفل وادویه را به آن می افزاییم و می گذاریم تا مدت بیست دقیقه جوش بخورد وسبزی درآن پخته شود، بعد ماهی قطعه قطعه شده و یا میگوی آماده رابه آن اضافه می کنیم و باز هم می گذاریم تا ماهی یا میگو پخته شود. بعد از آن غذا آماده خوردن می باشد.


برچسب‌ها: قلیه ماهی, قلیه میگو, غذای برازجانی

تاريخ : پنجشنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۱ | 2:6 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
الف:بخش مرکزی


بخش مرکزی شهرستان دشتستان مشتمل بر پنج دهستان به نام های دهستان حومه"دهستان اهرم"دهستان دالکی"دهستان پشت کوه و دهستان زیارت می باشد. بخش مرکزی شهرستان دشتستان از لحاظ تولیدات کشاورزی و محصولات دامی نقش بسیار مهمی را در اقتصاد برازجان ایفا می نماید.مهم ترین روستاهای تابع این بخش به قرار زیر می باشند.

۱-بوشکان

بوشکان مرکز دهستان پشتکوه است.این روستا در منطقه کوهستانی بهارستان شهرستان دشتستان واقع شده و از آب و هوای معتدل برخوردار است.این روستا در دشتی نسبتا وسیع قرار گرفته که از هر طرف محصور در کوه ها است و از طریق دو جاده شوسه خاکی با برازجان در ارتباط است . اهالی بوشکان بیشتر به کار دامپروری و کشاورزی اشتغال دارند.مهمترین محصولات کشاورزی آن گندم"جو و مرکبات.از تولیدات دستی بوشکان ((قالی بافی))را میتوان نام برد.در بوشکان از قدیم الایام کارگاه های قالی بافی دایر بوده که اهالی بخصوص زنان هنرمند در آن ها به کار قالی بافی اشتغال دارند.مهمترین روستا های اقماری بوشکان عبارتند از:ایل شهر"تنگ زرد"خون(نور آباد)"شاه پسر مرد"درنگ"شلدان"طلحه"فاریاب"کلمه"امامزاده بده"شاهیجانی"می باشد.

۲-دالکی

دالکی مرکز دهستانی به همین نام است . شهر د الکی در فاصله ۲۰کیلومتری شمال شرق برازجان و در دامنه کوه قرار دارد و جاده بوشهر-برازجان-شیراز-از آن میگذرد.رودخانه دالکی به فاصله ۴کیلومتری این شهر جریان دارد. اهالی دالکی بیشتر کشاورز و دام پرور هستند. مهمترین محصولات آن عبارت هستند از:خرما"شیره خرما"گندم"جو"تنباکو"صیفی جات و سبزی خوردنی. خرمای دالکی از نوع مرغوب می باشد ودر سراسر دشتستان معروف است. مهمترین روستا های تابع دهستان دالکی عبارت هستند از:قلعه سفید"خیرآباد"راه دار"بارگاهی"قراول خانه.

۳-تنگ ارم

روستای تنگ ارم مرکز بخش ارم دشتستان است . این روستا در منطقه کوهستانی دشتستان واقع شده و ارتفاع آن نسبت به سطح دریا ۸۹۰متر است. تنگ ارم در ۸۹ کیلومتری شرق برازجان واقع شده این روستا به وسیله جاده ای کوهستانی ولی اسفالته به مرکز شهرستان متصل می باشد . آب و هوای آن گرم و مرطوب است. ساکنین تنگ ارم به کار کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند همچنین بافت قالی " گبه " جاجیم از کارهای دستی تنگ ارم می باشد . مهمترین محصولات کشاورزی آن گندم " جو " لیمو " نارنج و پرتقال است. مهمترین روستا های آن عبارت هستند از:آقا میر احمد " انارستان "بز پر "ده رود سفلی "دهرود علیا " رود فاریاب "کفتارو " پور جونک " سوک . تنگ ارم از سال ۱۳۸۰ به صورت بخش ارم در آمده است .

۴-رود فاریاب

رود فاریاب از توابع بخش ارم است و یکی از زیباترین روستا های کوهستانی شهرستان دشتستان می باشد. ساکنین رود فاریاب به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند مهم ترین محصولات کشاورزی و صنایع دستی این روستا عبارتند از:مرکبات " گندم " جو "برنج " قالی " گلیم "جاجیم . لازم به ذکر است که لیمو شیرین و لیمو ترش رود فاریاب و روستای نزدیک آن یعنی جمیله از کیفیت خوبی برخوردار است .

۵-زیارت

روستای زیارت مرکز دهستان زیارت است این روستا در مغرب برازجان و به فاصله ۱۶ کیلومتری آن قرار گرفته و جاده اسفالته بندر بوشهر گناوه از آن میگذرد آب و هوای زیارت مانند دیگر مناطق جلگه ای دشتستان گرم و خشک همراه با گرد و غبار در فصل تابستان است . کار اهالی روستای زیارت بیشتر کشاورزی و دامپروری می باشد . مهمترین محصولات کشاورزی آن گندم " جو " خرما و هندوانه است . مهمترین روستا های تابع زیارت عبارت هستند از : بنار آب شیرین " جرافی " جیمه " صیفی آباد " کلل " چاه خانی " عیسوند " چاه عربی " دهنو  .

ب:بخش سعد آباد

بخش سعد آباد از بخش های پنج گانه شهرستان دشتستان است . این بخش در حوزه دو رودخانه دالکی و شاهپور واقع شده و مشتمل بر دو دهستان زیز زاه و مزارعی می باشد.سعد آباد یکی از مهمترین قطب های کشاورزی شهرستان دشتستان به حساب می آید به طوری که این بخش بزرگترین و پربار ترین نخلستان های دشتستان را در خود جای می دهد و مهمترین محصولات کشاورزی این بخش عبارت هستند از: خرما " شیره خرما " گندم " جو " کنجد " تنباکو " پیاز " گوجه فرنگی " هندوانه و سبزی جات می باشد. مهمترین مراکز جمعیتی این بخش عبارت هستند از:

۱-شهر سعدآباد

شهر سعد آباد به عنوان مرکز بخش سعد آباد به حساب می آید و در فاصله ۳۰کیلومتری شمال برازجان و در ساحل رودخانه شاپور واقع است.وسعت شهر سعدآباد حدود۱۲۰هکتار است. اهمیت این شهر در واقع به علت قرار گرفتن آن در مرکز بخش سعد آباد است که محل داد و ستدهای محصولات کشاورزی به ویژه خرما می باشد.

۲-زیرراه

روستای زیرراه به فاصله ۵ کیلومتری سعدآباد و ۳۵ کیلومتری شمال برازجان در کنار رودخانه شاپور قرار گرفته و مرکز دهستان زیرراه از بخش سعد آباد شهرستان دشتستان است. این روستا بر روی اطلال و خرابه های شهر باستانی ((توز)) بنا گردیده و در نتیجه از موقعییت تاریخی برخوردار می باشد. روستای زیرراه مانند دیگر روستا های تابع بخش سعدآباد از موقعیت کشاورزی خوبی برخوردار است. اهالی این روستا بیشتر به کار کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند و مهمترین محصولات کشاورزی آن عبارت هستند از : گندم " جو " خرما" تباکوه " صیفی جات می باشد.

۳-وحدتیه

شهر وحدتیه از وحدت و اتحاد دو آبادی بزرگ و مجاور هم یعنی مزارعی و بی براه به وجود آمده است. شهر وحدتیه مرکز دهستانی به همین نام است. این شهر به فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شرق برازجان واقع و رودخانه های شاپور و دالکی به ترتیب در شمال و جنوب آن جریان دارند. اهالی وحدتیه و روستا های تابع آن به کشاورزی و دامپروری اشتغال د ارند.مهمترین محصولات کشاورزی آن گندم " جو " خرما " شیره خرما و تنباکو می باشد. مهمترین روستا های تابع آن عبارتند از: پلنگی " جره بالا " دشت گور " سیا منصور " شول " کان سرخ " میلک " ماردون " اسلام آباد " سرقنات می باشد.

ج-بخش شبانکاره

ناحیه شبانکاره در شمال و شمال غرب شهرستان دشتستان واقع است. طول آن ۴۰ و عرضش ۲۴ کیلومتر است. آب و هوای این ناحیه گرم و نسبتا مرطوب و میزان بارندگی آن نسبت به دیگر مناطق دشتستان بیشتر است. سد معروف شبانکاره که بر روی رودخانه شاپور و در مقابل شهر سعدآباد احداث گردیده در مشرق این ناحیه واقع است. اهالی شبانکاره بیشتر به کار کشاورزی و دام پروری و صنایع دستی اشتغال دارندمهمترین محصولات کشاورزی این ناحیه عبارتند از : خرما " شیره خرما " گندم " جو " کنجد " تنباکو " پیاز " هندوانه و سبزی جات است. مرکز بخش شبانکاره شهر ده کوهنه است و مهمترین مراکز جمعیتی بخش شبانکاره به شرح زیر است: ده کهنه ((شبانکاره ))"آبپخش " خلیفه ای " بنار آزادگان " بنار سلیمانی " چاه موشی " چهار برج " دشتی اسمائیل خانی " چم تنگ " چم درواهی " گناوه کان " مکابری " بصری " بویری " چهل زرعی عجم " چهل زرعی عرب " دهداران سفلی " دهداران علیا " ذکریایی " سر خره .

۱-دهکهنه((شبانکاره))

دهکهنه در ۳۶ کیلومتری شمال برازجان قرار دارد و به عنوان مرکز بخش شبانکاره شناخته می شود. این شهر بر سر راه برازجان و بندر گناوه واقع است وبه فاصله ۵ کیلومتری آن کوه های نسبتا بلندی و از جانب شمال و مغرب آن زمین های هموار و جلگه ای است. شبانکاره از جمله نقاط آباد و قدیمی دشتستان به حساب می آید. اهالی شبانکاره به کشاورزی و دام پروری مشغول هستند . محصولات کشاورزی آن عبارتند از گندم " جو " کنجد " تنباکو " و صیفی جات می باشد. از تولیدات شبانکاره می توان قالی بافی و تهیه گبه و گلیم را نام برد.

 ۲-آبپخش(( درواهی))


درواهی که امروزه به نام آبپخش تغییر نام یافته در ۱۸ کیلومتری شمال برازجان واقع و جاده اسفالته برازجان و بندر گناوه از آن میگذرد. آبپخش از نظر کشاورزی و دامداری در موقعیت بسیار خوبی برخوردار است زیرا وجود شبکه آبیاری در این منطقه سبب گردیده که اهالی به کار کشاورزی و باغبانی اشتغال داشته باشند. آبپخش و روستا های اقماری آن به عنوان منطقه مهم تولید خرمای دشتستان به حساب می آید. از دیگر محصولات کشاورزی آن میتوان گندم " جو " لیمو ترش " تنباکو و صیفی جات را نام برد.

۳-خلیفه ای((خلیفه))

این روستا از توابع بخش شبانکاره دشتستان است که در ۴۳ کیلومتری شمال غرب برازجان و ۷ کیلومتری دهکهنه قرار دارد.روستای خلیفه بر سر راه برازجان-بندرگناوه واقع است. مردم آن بیشتر به کار کشاورزی و دامپروری و قالی بافی و تهیه گلیم اشتغال دارند.مهم ترین محصولات کشاورزی آن گندم " جو " تنباکو "و صیفی جات است.


برچسب‌ها: بخش های تابع شهرستان دشتستان, آبپخش, برازجان, دشتستان, بوشکان, دالکی, تنگ ارم, رود فاریاب, زیارت, سعدآباد, زیرراه, وحدتیه, دهکهنه, شبانکاره, خلیفه ای

تاريخ : سه شنبه ۳ مرداد۱۳۹۱ | 15:26 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

 کاخ بردک سیاه

این کاخ در در 12 کيلومتري شمال برازجان ، در ميان نخلستانهاي روستاي درودگاه در محل تلاقي دو رودخانه شاپور و دالکي قرار گرفته است.

جلگه برازجان در دوره هخامنشي اهميت فراوان دارد و علتش اين است که ايران در دوره هخامنشي صاحب نيروي دريايي شد و توانست از راه دريا به تجارت و کشور گشايي بپردازد.علت انتخاب اين جلگه نزديکي آن به خليج فارس و در پي آن تسلط بر راههاي تجاري منطقه و تحت نظر داشتن آبراهه هاي جنوبي از لحاظ سياسي و اقتصادي بوده است.تمامي اين مسائل وسيله برپايي3 کاخ سنگ سياه,بردک سياه و کاخ چرخاب رادر اين منطقه فراهم اورده است.

سبک معماری ومصالح به کاررفته درآن،  نشان می دهد که بعد از کاخ پاسارگاد وکاخ کورش دربرازجان ساخته شده است.این قصر که دارای ده ستون دردو ردیف می باشد ، به جهت به کار رفتن سنگ سیاه درزیر پایه های ستون ها به این اسم نامیده شده است. به این بنا  برم سیاه بردک هم می گویند.

تالار مرکزي بردک سياه 36 ستون دارد و از اين لحاظ شبيه کاخ اپاداناي تخت جمشيد است.
استفاده از دو نوع سنگ تيره و روشن در ساختار اين کاخ, نماي بسيار زيبايي از آن را به بيننده عرضه مي کند.

کاخ بردک سیاه برازجان


کشفياتي که در کاخ هخامنشي بردک سياه انجام شده به روشن شدن بخش هايي از تاريخ و تمدن دوران هخامنشي کمک کرده است, براي مثال پيدا شدن يک دسته خنجر زنانه که از جنس عاج است به همراه چند قطعه ابزار تزييني , سکونت زنان را در اين کاخ ثابت مي کند.

اوايل سال 84 گروه کاوش توانستند نقش برجسته در گاه کاخ را بيابند که شاه را در حال ترک کاخ نشان مي دهد , در حالي که ملازمش پشت سرش (البته تصوير او از ميان رفته است)چتري آفتابي روي سر پادشاه گرفته است.
کاخ بردک سیاه برازجان

ادامه در ادامه مطلب


برچسب‌ها: کاخ بردک سیاه برازجان, برازجان, آثار تاریخی برازجان, دشتستان, دشتستان بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۴ تیر۱۳۹۱ | 15:29 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

گوردختر

مقبره ای است درروستای پشت پرازتوابع دشتستان که شبیه مقبره کورش هخامنشی است.این مقبره منسوب به دختر یا خواهر کورش است.<< نکته قابل ذکراهمیت بنای گوردختراز لحاظ ارتباط معماری هخامنشی با معماری عیلامی است.>>

گوردختر

ادامه مطلب را در ادامه مطلب بخوانیدبرچسب‌ها: گوردختر, برازجان, دختر کوروش هخامنشی, تنگ ارم, خواهر کورش

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۱ تیر۱۳۹۱ | 22:29 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
دول

در زمانهای قدیم که وسایل خنک کننده در استان بوشهر و شهرستان دشتستان بزرگ وجود نداشت ، مردم برای خنک نگه داشتن آب کشیده خود از چاه ، از چند وسیله استفاده میکردند که یکی از آنها دول است که عکسش را مشاهده میکنید.

دول را از یک سه پایه که از چوب ساخته شده و پوست بز و گوسفند می ساختند. پوست بز و گوسفند را با خاکستر و چند چیز دیگر ضدعفونی میکرند یا به اصطلاح شیرین میکردند. دول را تقریبا به شکل مثلثی میدوختند و به سه پایه متصل میکردند برای سر دول یک تکه چوب میتراشیدند و در آن میگذاشتند. آب را بعد از کشیده شدن از چاه در دول میریختند و در سایه میگذاشتند و با وزیدن باد و خوردن باد به دول ، آب درون آن خنک میشد و نوش جان مینمودند.


برازجان-دول


برچسب‌ها: دول, برازجان, دشتستان بزرگ

تاريخ : جمعه ۹ تیر۱۳۹۱ | 11:31 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
عکس هایی از دژ برازجان یا همون کاروانسرای مشیرالملک برازجان

دژ برازجان

توضیحات:این بنای بسیار معتبر و مستحکم که به دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک برازجان بزرگ معروف است،در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قراردارد،که از ابینه باشکوه دوره ی قاجاریه به شمار میرود و در سال 1288ه.ق مطابق با سال 1250ه.ش بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزاابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان و با معماری استادانه مرحوم حاج محمد شیرازی ساخته شده است.
مصالح بکاررفته :تماما سنگ و ساروج و تخته سنگ های بزرگ و کوچک در دیوار و کف
تعداد برج:دارای چهار برج میباشد
مساحت:7000مترمربع بازیربنایی معادل4200مترمربع
ارتفاع هربرج:12.70 متر
تعداداتاق: 68 باب اتاق داراست
کاروانسرای مشیر الملک برازجان
کاروانسرای مشیر الملک برازجان
درب دژ برازجان
دژ برازجان
دژ برازجان

برچسب‌ها: دژ برازجان, کاروانسرای مشیرالملک برازجان, عکس, دشتستان بزرگ, دشتستان

تاريخ : جمعه ۲۶ خرداد۱۳۹۱ | 2:55 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

تنب گرو

محوطه وسیعی است که آثار دیوارهایی از قلوه سنگ و ملاط گل در آن دیده میشود. در این محوطه دو مخزن مدور آب وجود دارد که سطح دیواره و دهانه آن ساروج کاری شده است. این محوطه در 12 کیلومتری از شرق برازجان قرار دارد.


برچسب‌ها: تنب گرو, برازجان, دشتستان

تاريخ : پنجشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۱ | 12:9 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

هله هله گرگ چَمبری

از میان بازیکنان دو اوسا انتخاب شده و افراد خود را انتخاب میکنند،بازیکنان دو بیله میشوند . یک بیله آدم ها، بیله ی دیگر گرگ ها،سپس روبروی یکدیگر قرار میگیرند.افراد هر بیله پشت سر هم ایستاده ،هر یک با دو دست کمر نفر جلوی را محکم میگیرند.آنگاه دو بیله بر خلاف جهت همدیگر ،شروع به پریدن کرده،چنین میخوانند:

گرگ ها: هله هله گرگ چمبری؟

آدم ها: زهله نداری ببری.

گرگ ها: اگه ببرم چه میکنی؟

آدم ها: خار خرنجت میکنم.

گرگ ها:لقمه ی مو چرب تره.

آدم ها:کارد مو تیز تره.

گرگ ها:خونه ی خاله کُمو هله؟

آدم ها:از ئی هله ،از او هله

گرگ ها:آغام گفته دسی بده

آدم ها:دسی ندارم چه کنم؟

گرگ ها:آغام گفته اسوم بده

آدم ها اسوم ندارم چه کنم؟

بعد از این گفتگوها ، نفرات هر دو بیله دست های همدیگر را میگیرند و هر بیله سعی میکنند طرف دیگر را به سوی خود بکشند.هربیله که برنده شد،بیله دیگرموظفند آنها را کول کنند و مسافتی ببرند.

 

----------------------

اوسا:معنی تقریبی:بزرگتر یا سرگروه

بیله:گروه

زهله:زهره -جرات

خار خرنجت میکنم:به صورتت چنگ میزنم

کُمو:کدام

هل:طرف

اسوم :کفگیر

از ئی هله ،از او هله:از این طرفه یا از اون طرفه

کول:سوار بر پشت شانه


برچسب‌ها: دشتستان, برازجان, بازی, بازی محلی, هله هله گرگ چَمبری, دشتستان بزرگ

تاريخ : سه شنبه ۹ خرداد۱۳۹۱ | 20:37 | نویسنده : شهرستان دشتستان |
شهر برازجان ، مرکز شهرستان دشتستان (بزرگترین شهرستان استان بوشهر) می باشد.

نام قدیم برازجان ، تااوکه بوده است و در زبان محلی به برازجان ، برازجون نیز میگویند.

موقعیت و جمعیت

اين شهر در ۶۵ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و در ارتفاع ۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵ این شهر دومین شهر پرجمعیت استان بوشهر است.

راه‌ بوشهر به‌ شيراز كه‌ مردم‌ بومى‌ به‌ آن‌ راه‌ شاهى‌ گويند، از برازجان‌ مى‌گذرد.


ادامه را در ادامه مطلب بخوانید


برچسب‌ها: برازجان, سوغات برازجان, امام زاده ابراهیم, کاروانسرای مشیرالملک, کوشک اردشیر, کاخ بردک سیاه, گور دختر, کاخ زمستانب کورش هخامنشی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲ خرداد۱۳۹۱ | 13:25 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

برازجان به معنی شهر روشن است:

 

ازآنجایی که مرکز شهرستان دشتستان بزرگ،شهر برازجان است،بدنبال معنای کلمه ی برازجان در کتابها گشتیم و آنچه را که یافتیم در زیر نوشتیم.

 

وجه اسم برازجان را طبق اظهار نظر محققان میتوان به : برتر از جان و گرازدان به معنای محل فرماندهی نیرومند یا محل محل زندگی پهلوانان دانسته اند.

دکتر سید جعفرحمیدی در تحقیق کلمه برازجان به کشف تازه ای میرسد:

در پشت کلمه برازجان ،معنی بهتر و زیباتری است.در گذشته دور ،در آیین ایرانیان قدیم به آتش توجه خاصی داشته اند،درزبان پهلوی برزه یا براز به معنی پختن است. و برزن یا بریزن، بوبریز به معنی تابه میباشد که همگی ریشه در برزه ، براز دارد. در کتاب برهان قاطع برزن، براز به معنای کشت و زرع و درخشان و روشنی و زیبایی است.

ایلامیان این منطقه یا این استان را برازجان یا به فارسی برازگان به معنی درخشان،تابان،روشن نامیدند که دشتی وسیع و آفتابی درخشان داشت. در آن روزگار چشمه گوگردی و آتش زای حوزه دالکی 20کیلومتری شمال برازجان مانند آتشکده شیز آذربایجان که از گاز طبیعی روشن بود ، اغلب برافروخته و نمایان بوده و مردم دشتستان به گازهای طبیعی این منطقه پی برده بودند که در نتیجه به زبان پهلوی باستان:

برازجان به معنی شهر روشن است.

 


برچسب‌ها: برازجان یعنی چه, دشتستان, برازجان, معنی برازجان, مرکز شهرستان دشتستان بزرگ, دشتستان بزرگ

تاريخ : چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۱ | 19:17 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

تُل خندق

زمین وسیعی است درشمال برازجان که تپه های زیادی درآن وجود داد.دراین محوطه بقایای قلعه ای دیده می شودکه آثارخندقی در اطراف آن نمایان است. تعدادی سکه وسفال لعابداروقطعات آجر شبیه به دوره اشکانی هم در محل پیداشده است.همچنین درآنجا بقایای دیوار هائی یافت شده که مصالح آنها مخصوص دوره ساسانی است.


برچسب‌ها: تل خندق, شمال برازجان, برازجان, بقایای قلعه, دوره اشکانی, دوره ساسانی

تاريخ : یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ | 0:36 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

معرفی شهرستان دشتستان

حدود دشتستان

دشتستان همچنان که از نامش بر می آید سرزمین نسبتا هموار و وسیعی است که در جنوب ایران وجنوب غربی استان فارس واقع شده و خود شامل مناطق چندی است.این سرزمین میان کهگیلویه درشمال و دشتی در جنوب قرار گرفته و محدود است .ازطرف شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهگیلویه و بویراحمد ،ازمشرق به استان فارس ، از جنوب به شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر و از مغرب به سواحل خلیج فارس.

شهرستان دشتستان در جنوب غربی کشور ایران و شمال شرقی بندر بوشهر قرار دارد.وسعت آن 6366کیلومتر مربع است که از شمال با استان فارس و شهرستان گناوه واز جنوب با شهرستان دشتی و تنگستان واز مغرب با شهرستان بوشهر و از مشرق با استان فارس همسایه است.

این شهرستان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرستان استان بوشهراست.

شهرستان دشتستان از پنج بخش مرکزی ، سعدآباد ، شبانکاره ، ارم و بوشکان تشکیل شده است.


شهرستان دشتستان یکی از مناطق مهم فرهنگی استان بوشهر محسوب میشود.

مردم دشتستان انسانهایی متدین شجاع غیور و مهمان نواز هستند که این خصوصیات آنان زبان زد خاص عام است.


این شهرستان بیش از 170 روستا و آبادی را در خود جای داده است .

شهر های دشتستان عبارتند از برازجان ، آب پخش ، سعدآباد ، شبانکاره ، دالکی ، وحدتیه ،ارم و کلمه

مرکز شهرستان دشتستان شهر برازجان است که در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی قرار گرفته است.

سد ها:

سدهای شبانکاره

سد انحرافی سعدآباد

سد سر قنات

سد رئیس علی دلواری

سابقه تمدن:

سابقه تمدن دشتستان به بیش از دو هزار و پانصد سال پیش بر میگردد

رودخانه ها:

رودخانه دالکی:از کوه های واقع بین دریاچه ی فامور و دشت ارژن در فارس سرچشمه گرفته و پس از عبور از شهرستان کازرون به رود جمیله متصل شده و سپس به جانب جنوب غربی جریان میابد و وارد دشتستان میشود. رود دالکی به واسطه عبور از کنار شهر دالکی به این نام خوانده شده است.

رود شاپور:سرچشمه رود شاپور از کوه های جِرِه و فامور کازرون است.

رودخانه حله:از تلاقی دو رود دالکی و شاپور در محل چم درواهی واقع در حد فاصل روستاهای درودگاه و کُلُل تشکیل گردیده است.

رودخانه اهرم:از ارتفاعات کلمه و فاریاب در منطقه پشتکوه دشتستان سرچشمه میگیرد پس از عبور از تنگه باریک وپرپیچ وخم بنام تنگ بوش وارد جلگه اهرم میشود.

رودشور:از ارتفاعات گچ ترش در ماهور میلاتی و شمال دشت گور سرچشمه میگیرد.

چشمه ها:

چشمه های آب گوگردی دالکی

چشمه های آبگرم طلحه

چشمه های منطقه فاریاب

چشمه های شاهزاده ابراهیم

چشمه زیرراه

طبیعت دشتستان:

دشتستان دارای زمستانی زودگذر و ناپایدار و متصل به بهاری زود هنگام و تابستانی بادوام میباشد.در تابستان وزش باد گرم رایج است.به ندرت اتفاق می افتد که درجه سرما به زیر صفر نزول کند،هرچندسال یکبار برف مختصری ارتفاعات شرقی را میپوشاند.چندین بار در تابستان و گاها در پاییز ،گردوغبار ناشی از طوفان صحرای عربستان دشتستان و تمام استان بوشهر را خاکی میکند.

باید اذعان نمود که هوای دشتستان در ازمنه قدیم اینگونه بیرحم و سوزان نبود، برای ثبات این مدعا باید به دوران ایلامی و هخامنشی رجعتی داشته باشیم ، درآن گذشته دور فاصله سواحل خلیج فارس تامحدوده برازجان به 10 کیلومتر نمیرسید، شطی متصل به دریا در زمین های غربی برازجان حدفاصل جاده های آسفالته بوشهر و گناوه وجود داشته که با عقب نشینی خلیج به خشکی گراییده، شوره ونمک و آب های سطح الارضی آن هم اکنون در جای جای زمین های مزبور به چشم میخورد، دریایی مدفون در زیر آبرفت های کوه های شرقی برازجان از روستای راهدار تا دالکی وجود دارد که اکنون قلیایی و گوگردی بوده و گندآب هایی را تشکیل داده است ، اهالی از جریان سطحی آن برای آبیاری باغ های نخل بهره میگیرند.انبوه پشته های ماسه ای از حوالی خوشاب تا چاه کوتاه نشانه بارزی از سواحل دریای فارس در آن دوران است.


فعالیت اقتصادی:

شهرستان دشتستان قطب کشاورزی و صنعت استان بوشهر محسوب میشود. وجود نخلستانهای سرسبز در این شهرستان و محصولات عمده کشاورزی سبب شده که نام دشتستان همراه با کشاورزی و زراعت همراه باشد.معادن سنگ و گچ و آهک در منطقه دشتستان از قدیم مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کارخانه ی سیمان دشتستان یکی از کار خانه های بزرگ صادراتی سیمان است.

شرکت شن مرکزی- شرکت تولید گچ برازجان- شرکت سقف برازجان و.................

از جهت اطلاع رسانی:

در این شهرستان هم اکنون سه نشریه فعالیت دارند که هفتگی هستند :اتحاد جنوب دریای جنوب و آوای توج که هر سه هفته نامه در گسترش فرهنگ و اطلاع رسانی نقش مهمی دارند.


صنایع وهنر های دستی:

قالی بافی

گلیم بافی

گبه بافی

حصیر بافی

فعالیت دفاعی :

دشتستان در دفاع از کشور نقش مهمی داشته است.ازگذشته تا کنون مردم آن به شجاعت و دیانت معروف بوده اند.

در زمان حمله انگلیسی ها به استان بوشهر مردم شجاع دشتستان به دفاع از آب و خاک خود پرداختند و حماسه آفریدند.

در طول هشت سال دفاع مقدس نیز رزمندگان شجاع دشتستان در جبهه های حق علیه باطل درخشیدند که یاد و خاطره ی آنان در تاریخ ثبت و ضبط است.

آموزش:

این شهرستان دارای مدارس:

دبستان: نمونه یا فرهنگیان ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

راهنمایی: تیزهوشان ، نمونه ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

دبیرستان: تیزهوشان ، نمونه ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

هنرستان:نمونه و عادی

فنی حرفه ای

مراکز آموزش از راه دور میباشد.

دانشگاه های آزاد پیام نور دانشکده شیلات و منابع طبیعی است

که نقش مهمی در تربیت نیروی متخصص استان بوشهر دارند.


کوه:

کوه گیسکان مانند ستونی استوار در شرق برازجان قرار دارد که دنباله رشته کوه زاگرس است.


بازی های دشتستانی:

اتوتل توت تل -گولی گولی- تیرمه- گُل وگلابی- دسمال دسمال- کپرک- چیش بگیرو- تیرمویه بازی- شهنک پهنک- شداد بیداد- اسبل چه رنگ- گرگته- جزجزک یا جز بازی

کوک-کنده-شده-پندکه چال –خرمن چن من-هله هله گرگ چمبری-چیل چیل-کیلی-سه سنگ سه هسته-

البته هر بازی روش خاص خود را دارد و بعضی بازی ها هم شعر خاصی دارند.


دشتستان قدیم:

جغرافی نویسان قدیم از دشتستان به نام دستقان یاد کرده اند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کرده اند

دامنه حکومت عیلامی یا ایلامی تا دشتستان کشیده میشد.

از جمله: جغرافی دان بزرگ ابو اسحاق ابراهیم بن محمد الفارسی معروف به اصطخری که در قرن چهارم هجری میزیست در کتاب خود مسالک و ممالک این سرزمین را دستقان معرفی نموده است.اصطخری دستقان را جزو نواحی اردشیر خوره که یکی از کوره های پنجگانه فارس بوده محسوب داشته است .

ابوالقاسم محمدبن حوقل بغدادی جغرافی دان قرن چهارم هجری در کتاب صوره الارض از این منطقه به نام دشت دستقان یاد میکند.

گای لسترنج خاورشناس بزرگ انگلیسی نیز در کتاب جغرافیای تاریخی ،زیر سرزمین های خلافت شرقی ،از این منطقه به نام دستقان یاد کرده است.

به استناد کتابهای المسالک والممالک و الرسل والملوک به ترتیب صفات47و109 دشتستان بزرگ ایالت یا کوره قباد ساسانی بوده و قبل از آن جزو سرزمین هخامنشیان محسوب می شد،دشتستان جزو کشور ایلام بود، پس از تسلط کورش کبیر ضمیمه ی امپراطوری ایران شد.


مولف فارسنامه ناصری در جدولی که در آخرکتاب خود تهیه دیده تمامی دشتستان را به چهارده ناحیه تقسیم کرده و از آنها به قرار زیر یاد میکند:

انگالی- برازجان- اهرم- بوشهر- تنگستان- حیاط داوود- خورموج- دالکی- رود حله- زنگنه- زیرراه- شبانکاره گناوه- مضافات بوشهر

شهر های قدیم: توز صفاره
منابع:


کتاب دشتستان در گذر تاریخ، نویسنده محمد جواد فخرائی

کتاب تاریخ آموزش و پرورش دشتستان: نویسندگان:داوود آرچین/حبیب قاسمی

کتاب دلاوران دشتستانی: اسماعیل شهر سبزیبرچسب‌ها: دشتستان بزرگ, دشتستان, دشتستان یعنی چه, دشتستان کجاست, معرفی شهرستان دشتستان

تاريخ : سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ | 11:25 | نویسنده : شهرستان دشتستان |

800

تصحیح شده

800 عددی که غوغا میکنه                       800 عددی که حاشا میکنه

هر که نگه 800                                          800 چه ها که میکنه

از آنجایی که در بین اعداد مختلف,تنها برخی از آنها نسبت به دیگر اعداد در بین عوام یا شخصیت های سیاسی – فرهنگی یا در بین ادیان – مذاهب مختلف در جایگاه خاصی قرار دارند.

در اینجا به معرفی یکی از این اعداد خاص می پردازیم.

عدد 800

   این یک مطلب بسیار جالب و کاملا واقعی میباشدبرچسب‌ها: 800, 800 کلمه ای کاملا دشتستانی, برازجان, دشتستان, دشتستان بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۷ فروردین۱۳۹۱ | 12:22 | نویسنده : ميلاد |
  • بیماری ایدز
  • بوگاتی